ایاد علاوی خواهان "تکیه بر اصل گفت‌وگو" در حل بحران با ترکیه شد

سیاسی

رئیس ائتلاف "الوطنیة" عراق از دولت بغداد خواست برای پایان بحران به وجود آمده با ترکیه به اصل گفت‌وگو تکیه کرده و مانع از تعرض به حقوق کارگران ترکیه‌ای مقیم این کشور شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، ایاد علاوی، رئیس ائتلاف "الوطنیة" عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت بغداد باید علاوه بر طرح شکایت خود به شورای امنیت، سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب، از راه‌های متعددی از جمله دیدار مستقیم با مسئولان ترکیه‌ای به کار خود برای پایان تنش با دولت ترکیه ادامه دهد. همچنین بغداد باید در مورد میزان دخالت نظامی آنکارا در کشور و زمان آن با مردم شفاف و آشکار سخن بگوید و این مساله را در اولویت خود قرار دهد.

علاوی افزود: باید خویشتن‌دار بود و اجازه نداد به حقوق شهروندان ترکیه‌ای که به عنوان کارگر در عراق حضور دارند، تعرض شود. عراق و مردم بزرگوار آن مهمان نواز و بخشنده هستند.

رئیس ائتلاف "الوطنیة" عراق ادامه داد: ما مردم عراق باید با مردم و کشورهای همسایه خود روابط خوبی داشته و در این روابط بر اصل گفتگو تکیه کرده و در راستای حفظ حاکمیت ملی عراق گام برداریم زیرا این مساله از هر نقطه‌ای در معرض خطر است.

وی اظهار داشت: ملیون‌ها آواره و مهاجر در عراق و نیز کنترل داعش بر برخی مناطق، نشانه‌ای از ضعف حاکمیت ملی است و این موضوع مسئولیت دولت را در پاکسازی کشور از وجود تروریست‌ها یادآوری می‌کند. اگر دولت موفق به انجام این مهم نشود، باید با تلاش و اقدامات بین‌المللی خواسته عراق حاصل شود. البته این مساله نمی‌تواند جای تشکیل ارتش ملی و بازسازی توانمندی‌های دفاعی کشور و نیز تحقق منافع ملی و افزایش منافع مشترک با کشورهای همسایه را بگیرد.

سفارت ترکیه در بغداد از بیم هدف قرار گرفتن اتباع این کشور در عراق از آنان خواسته به جز استان‌های اقلیم کردستان در سایر مناطق عراق نمانند.

انتهای پیام

کد N1065334