سیاست ایران گفت و گو با همسایگان است

جابر انصاری

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفیر جدید عربستان معرفی شده است و روند قانونی خود را در ایران طی می کند که اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین جابر انصاری این مطلب را روز دوشنبه در نخستین نشست خبری خود پس از انتصاب به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد.
وی در پاسخ به سوالی درباره مصاحبه قشقاوی معاون وزیر امور خارجه درباره آغاز گفت و گوهای ایران و عربستان در خصوص مسایل ملی و منطقه ای گفت: سیاست ثابت جمهوری اسلامی ایران بر اساس گفت و گو با همسایگان بنا نهاده شده است و این سیاست ادامه پیدا خواهد کرد.
وی اظهار داشت: عربستان یکی از همسایگان بزرگ جمهوری اسلامی ایران است. به نظر می رسد ظرفیت های مهمی برای تغییر فضای موجود است و اگر دولت عربستان اراده قطعی داشته باشد زمینه های تغییر فضای فعلی فراهم خواهد شد.

**لغو یادداشت تفاهم ایران و آرژانتین درباره آمیا رسما اعلام نشده است
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره یادداشت تفاهم ایران و آرژانتین نسبت به موضوع آمیا نیز گفت: این یادداشت تفاهم به درخواست دولت آرژانتین امضا شد و جمهوری اسلامی ایران برای نشان دادن حسن نیت خود با این درخواست موافقت کرد و حاصل آن یادداشت تفاهم بود.
جابری انصاری افزود: آن چه اتفاق افتاده در مسیر روند قانونی داخل کشور آرژانتین است و تاکنون لغو این یادداشت تفاهم به جمهوری اسلامی ایران رسما اعلام نشده، طبیعی است که اگر رسما اعلام شود اقدامات لازم انجام خواهد شد.

**احتمال لغو تحریم ها در نیمه دیماه سال جاری
خبرنگاری از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید اگر نشست فردای شورای حکام پرونده پی.ام.دی را مختومه اعلام کند پیش بینی شما از این که دو طرف رسما اجرای تعهدات و موضوع لغو تحریم ها را کلید بزنند از محدوده زمانی لغو تحریم ها چیست؟
جابر انصاری اظهار کرد: اگر روند توافق ها مابین دو طرف نهایی و اجرایی شود در بازه زمانی نیمه دی ماه روند اجرایی توافقات در ارتباط با تحریم ها و مسایل دیگر آغاز و انجام می شود.
وی ادامه داد: امید است با مجموعه اقدام ها و توافق های صورت گرفته و آنچه پیش بینی می شود که در اجلاس شورای حکام آژانس و مراحل مقدماتی انجام شود، به زودی شاهد آغاز اجرای توافق هسته ای باشیم.

**اقدامات وزارت امور خارجه درباره نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب
جابر انصاری درباره اقدام های وزارت خارجه پیرامون نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان غرب نیز گفت: همزمان با انتشار پیام دوم رهبر معظم انقلاب به جوانان غرب، مجموعه اقدام ها و هماهنگ هایی توسط وزارت امور خارجه برای انتشار درست این پیام در سطح جهان انجام و کارگروه هایی در سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران بر اساس هماهنگی که در مرکز وزارت با نمایندگی ها انجام شد شکل گرفت.
وی افزود: در نخستین گام اضافه بر ترجمه هایی که همزمان با انتشار پیام انجام شده بود، به 17 زبان محلی جهان هم توسط سفارتخانه های ایران ترجمه شد تا زمینه های انعکاس گسترده تر پیام فراهم شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: مجموعه ای از تحرکات، اقدام ها و هماهنگی ها در چارچوب دیپلماسی عمومی هم برای پیگیری، طرح و بازنشر ایده ها و فضای کلی پیام در کشورهای مختلف جهان در حال هماهنگی و اجراست که به مرور گزارش آن در اختیار افکار عمومی قرار می گیرد.

** انتقال اورانیوم به روسیه
خبرنگاری درباره انتقال اورانیوم غنی شده ایران به روسیه پرسید و گفت اخیرا مطرح شده که این اورانیوم قرار است به قزاقستان متتقل و در بانک سوخت آنجا ذخیره شود.
جابرانصاری پاسخ داد: وارد جزییات نمی شوم اما آنچه اتفاق می افتد جزیی از توافقات بین ایران و 1+5 است. ترتیباتی که بین ایران و روسیه انجام و تواقق شده در حال پیگیری و اجراست. مراحل آغازین آن شروع شده و امیدواریم در جدول زمانی توافق شده بین دو کشور و ایران و 1+5 این توافق نهایی شود. هم اکنون گام هایی که باید توسط طرفین برداشته شود در مسیر اجرا است.
وی ادامه داد: این روند، در زمان توافق شده از آغاز سال میلادی یعنی کمتر از سه هفته مسیر نهایی خود را طی خواهد کرد.

**مستشاری نظامی ایران در سوریه ادامه می یابد
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص مسایل سوریه هم گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران مورد بحران سوریه از ابتدا روشن و مبتنی بر چند اصل اساسی بوده که یکی از آنها مخالفت با استفاده ابزاری از تروریسم برای تحقق اهداف سیاسی در چارچوب اختلاف های داخلی یک کشور است.
جابر انصاری افزود: این سیاست روشنی است که استمرار می یابد در این چارچوب تاکنون بر اساس درخواست دولت سوریه کمک ها و حضور مستشاری نظامی انجام شده و این روند هم ادامه پیدا می کند و چنین درخواستی از ایران برای اعزام نیروی نظامی برای سرکوب آشوبگران صورت نگرفته و اگر درخواست شود در زمان خود بر اساس اصول و چارچوب های سیاست خارجی ایران بررسی و پاسخ مقتضی داده خواهد شد.

**عربستان درباره فاجعه منا مسئولیت حقوقی و انسانی را بپذیرد
وی درباره ماجرای منا و کمیته حقیقت یاب نیز گفت: این فاجعه، فاجعه انسانی بزرگ بود، متاسفانه با نحوه مواجهه نامناسب با آن، ابعاد آن بسیار پیچیده تر و تبدیل به یک مساله بزرگ با ابعاد سیاسی هم شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در فصل حج و با حضور گسترده حجاج احتمال وقوع فجایع انسانی وجود دارد و در سال های گذشته هم این اتفاق ها در برخی دوره ها و سال های برگزاری حج اتفاق افتاد.
جابر انصاری ادامه داد: آنچه فاجعه منا را به بحران و شبه بحران تبدیل کرد و در افکار عمومی ایران به یک مانع و عایق بزرگی در برابر هر گونه روابط و همکاری ها در سطح منطقه ای تبدیل شد، نحوه مواجهه غیرمنطقی و سوء مدیریتی که در تعامل با این بحران انجام شد، بود که به هر حال ابعاد انسانی مساله را پیچیده تر و ابعاد سیاسی آن را بیشتر کرد و غلظت آن را افزایش داد.
وی اضافه کرد: سیاست ما در پیگیری موضوع واضح است، دولت عربستان به عنوان دولت میزبان مناسک حج به طور طبیعی مسئولیت حقوقی و جنبه های مختلف میزبانی را عهده دار است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: وقتی در فصل حج و در سرزمین عربستان چنین فاجعه ای با ابعاد گسترده اتفاق می افتد به طور طبیعی آنچه اهمیت دارد تعامل سیاسی و مدیریت درست بحران در گام اول و در گام دوم پذیرفتن مسئولیت های حقوقی و انسانی این فاجعه بزرگ است
جابر انصاری خاطرنشان کرد: در چارچوب روابط و کانال های رابطه ای بین دو کشور و ظرفیت های بین المللی و منطقه ای در حال پیگیری موضوع هستیم و امید است با توافقی که با عربستان ایجاد می شود و تعامل منطقی که دولت عربستان با موضوع خواهد کرد، جنبه های حقوقی، انسانی و مسئولیت های دولت عربستان به طور مشخص به نتیجه برسد و کاهش دهنده جنبه ای از جنبه های آلام و خانوادهای قربانیان این حادثه و ملت بزرگ ایران باشد.

**ایران از ابتدا راه حل بحران سوریه را نظامی ندانسته است
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست نیویورک درخصوص سوریه نیز گفت: روند گفت و گوهای سیاسی سوریه که دو دور آن در وین برگزار و دور سوم بناست در نیویورک برگزار شود در حال طی شدن است؛ جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر این باور بوده که حل بحران سویه راه حل نظامی ندارد و خروج از آن از مجرای توافق سیاسی سوری - سوری خواهد گذشت.
جابر انصاری افزود: نقشی که کشورهای منطقه، جهان و کشورهای موثر در تحولات می توانند ایفا کنند این است که تسهیل کننده این توافق و راه حل سیاسی برای خروج از این بحران پیچیده و چند لایه باشند.
وی ادامه داد: ایده کلی مسیری که در وین آغاز شده پذیرش این موضوع و نقش آفرینی قدرت های منطقه و بین المللی برای وصول به مرحله ای است که طرفین سوری - سوری، دولت سوریه و معارضه قانونی که تروریسم را نفی می کند، گفت و گوهایی را برای حصول به توافق سیاسی و خروج از بحران جاری انجام دهند.
این مقام دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: این گفت وگو ها با فراز و نشیب در حال طی شدن است و برگزاری اجلاس نیویورک و موفقیت آن منوط به این است که در زمینه دو موضوع اساسی مشخص شدن گروه های تروریستی و همینطور گروه های معارض مسالمت جوی سوری و هیات های مذاکراتی، توافق اساسی بین شرکت کنندگان این نشست ایجاد شود.
کد N1065253