شکست سنگین راست‌های افراطی فرانسه در انتخابات منطقه‌ای

فرانسه

مارین لوپن، رهبر حزب راست‌افراطی "جبهه ملی" در دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه متحمل شکست سنگینی شد و حتی نتوانست یک منطقه را هم از آن خود کند. در این میان حزب جمهوری‌خواه سارکوزی با به دست آوردن کنترل حداقل هفت منطقه بزرگترین پیروز بود.

(مارین لوپن، رهبر جبهه ملی)

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، طرفداران محافظه‌کار حزب لوپن که علیه سوسیالیست‌های حاکم به میدان آمدند، قصد تغییر نقشه سیاسی فرانسه را داشتند اما جبهه ملی حتی نتوانست کنترل هیچ یک از شش منطقه‌ای را که در دور اول انتخابات در آنها پیشرو بود، از آن خود کند. با این حال این حزب ضد مهاجرت همچنان هدف نهایی لوپن را که همان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 2017 است، دنبال می‌کند.

جبهه ملی در سال‌های قبل نیز موفق نشده بود در هیچ یک از انتخابات منطقه‌ای کشور فرانسه به پیروزی دست پیدا کند اما این حزب در انتخابات ششم دسامبر و در مرحله اول انتخابات منطقه‌ای، در شش منطقه از 13 منطقه فرانسه عملکرد خوبی داشت و نمایندگان آنها پیشرو بودند. این حزب امیدوار بود که حضور قدرتمند در این انتخابات، شانس مارین لوپن را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ افزایش دهد.

در پی دور اول انتخابات در ششم دسامبر، حزب حاکم سوسیالیست از هودارانش خواست تا در مناطقی که رقیب اصلی جبهه ملی، حزب راست میانه جمهوری‌خواه بود، به حزب راست‌میانه رای بدهند.

با اعلام نتایج اولیه انتخابات که حاکی از شکست لوپن است، مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه در پیامی گفت: من از رای‌دهندگان تشکر می‌کنم که در به درخواست چپ‌ها برای ایجاد مانعی بر سر راه راست‌های افراطی پاسخی روشن دادند و اجازه ندادند که جبهه ملی حتی در یک منطقه پیروز شود. اما هنوز خطر راست‌ افراطی از بین نرفته است. من هنوز هم نتایج دور اول انتخابات را از یاد نبرده‌ام.

به‌رغم این شکست لوپن با لحنی امیداوارانه در جمع حامیانش حاضر شد و گفت: هیچ چیز برای ما تمام نشده است. من همچنان برای گسترش حمایت‌ها از حزب تلاش می‌کنم. به زودی با برگزاری یک راهپیمایی از تمام فرانسوی‌ها با هر اصلیتی می‌خواهم که به ما بپیوندند.

این نتایج، در حالی به دست آمده که جبهه ملی، در مرحله اول انتخابات در هفته پیش، موفق شده بود که در شش منطقه از سیزده منطقه فرانسه جایگاه نخست را به دست بیاورد. انتخابات منطقه‌ای فرانسه، اولین انتخاباتی بود که از زمان حملات ماه گذشته در پاریس، که به کشته شدن 130 تن منجر شد، در فرانسه برگزار شد. مسائلی چون مهاجرت و امنیت که از نقاط قوت راست‌های افراطی محسوب می‌شوند، در پی حملات 13 نوامبر در پاریس، به بحث اصلی در سطح ملی تبدیل شدند. شوراهای منطقه‌ای در فرانسه از قدرت زیادی برای تصمیم‌گیری درباره حمل و نقل محلی و مسائل آموزشی و اقتصادی برخوردار هستند.

حزب حاکم سوسیالیست که در انتخابات ششم دسامبر سوم شد، در دو منطقه بزرگ فرانسه کاندیداهای خود را خارج کرد تا حزب جمهوری‌خواه نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه بتواند رای بیشتری در مقابل حزب راستگرای جبهه ملی متعلق به لوپن به دست آورد. همین استراتژی به شکست سنگین لوپن ختم شد. حزب حاکم سوسیالیست هم کنترل پنج منطقه را به دست گرفت.

انتهای پیام

کد N1065194