ناصر سراج:

«حفاظت» مچ­‌گیری نیست بلکه یک کار حمایتی ارشادی است

حفاظت,سازمان بازرسي كل كشور,قوه قضاييه,ناصر سراج

هفتمین همایش سراسری مسئولین حفاظت و اطلاعات سازمان بازرسی کل کشور با حضور حجت الاسلام و المسلمین خطیب رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه و رئیس سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این همایش، ناصر سراج ضمن تبریک فرارسیدن ماه ربیع الاول و سالروز هجرت پیامبر اکرم (ص) از مکه به مدینه، از زحمات همکاران سازمانی در بخش­‌های مربوط به حفاظت در مرکز و استان‌­ها که کار تأمین امنیت در درون سازمان را بر عهده دارند، تشکر و قدردانی کرد.

وی در ادامه گفت: یکی از مسایلی که امروزه در بحث­‌های مدیریتی و سازمانی بویژه در مورد سازمان­‌های متوسط و بزرگ در جهان مطرح است، پیدا کردن روش­هایی اثربخش برای افزایش میزان کارامدی این سازمان­‌هاست. کارآمدی یک سازمان یعنی بخش­‌های مختلف سازمان، وظایف محوله را با کمترین هزینه در کوتاه­ترین زمان و بیشترین تطابق با استانداردها به انجام برسانند. بنابراین سه عنصر هزینه، زمان و استاندارد کار، عناصری هستند که هم در بحث­‌های علمی و هم در بحث­‌های تجربی، به عنوان عناصر اصلی دستیابی به موفقیت تلقی می­‌شوند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: بحث هزینه­‌ها در کار شامل هزینه­‌های مادی و معنوی، اولین بحث مهم در این زمینه است. سازمان­‌ها را نباید گران اداره کرد و این گرانی شامل گرانی مادی و غیر مادی است. سازمان­‌هایی که در آنها کارهای کوچک با هزینه زیاد انجام می­‌گیرد یا افراد در آن احساس نگرانی و عدم اطمینان می­‌کنند یعنی هزینه غیرمادی بالاست، سازمان­‌های موفقی نیستند. زمانی که سازمان­ها گران اداره شدند، کشور هم گران اداره می­شود و این یک آفت بزرگ بر سر راه پیشرفت است.

وی با بیان اینکه عنصر زمان دومین عنصر سنجش موفقیت سازمانی است، افزود: انجام کارها در محدوده­‌های زمانی با اندکی بالا و پایین شدن معقول، نه تنها رضایتمندی را به دنبال می­‌آورد، بلکه در تعدیل هزینه‌ها هم نقش بسزایی دارد. همچنین سازمان­‌ها نباید وقت خود را صرف امور کم ارزش و با بازدهی اندک کنند. بالاخره، تطابق با استانداردها، کلید طلایی دستیابی به نتایج مطلوب است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: امروزه، سازمان­‌های پیشرفته در جهان به دنبال رسیدن به بالاترین میزان استانداردهای تعریف شده هستند. بنابراین، سازمان­‌هایی که این عناصر سه گانه را رعایت نمایند، سازمان­‌هایی هستند که می­‌توانند به باقی ماندن و تأمین اهداف خود امیدوار باشند.

سراج افزود: بخش حفاظت سازمان به عنوان مسئول تأمین امنیت سازمانی، یعنی ایجاد بستر مناسب برای انجام فعالیت ایمن به وسیله دیگر بخش‌ها از قاعده یاد شده مستثنی نیست. حفاظت هم باید کارها را از نظر هزینه بویژه هزینه­‌های معنوی و روانی در حد پایین و مطلوب به انجام برساند.

وی گفت: کار حفاظت، کار مچ­‌گیری نیست بلکه کار حفاظت یک کار حمایتی ارشادی است. حمایتی بدین معنی که اعضای سازمان، همواره اطمینان داشته باشند یک مجموعه مقتدر از آنها در برابر انواع آسیب­‌های فیزیکی، روحی و ذهنی، حمایت موثر خواهد کرد. ارشاد به معنای آگاهی بخشی و حفاظت در برابر سهوها، خطاها و اشتباهات است و دست آخر هم تنبیه در پیش گرفته می‌شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه در اطمینان بخشی حفاظت به اعضای سازمان، زمان هم نقش مهمی را ایفا می­‌کند، افزود: حفاظت­‌ها باید مسایل را با حساسیت و در زمان کوتاه به انجام برسانند تا ضریب تکیه کردن اعضای سازمان به بخش حفاظت، افزایش پیدا کند. طولانی شدن بیش از اندازه کارهای مرتبط با حفاظت، کارآمدی این بخش را زیر سوال می­‌برد. به علاوه این که حفاظت نباید خود را درگیر مسایل کم اهمیت و جزیی کند.

وی گفت: سرانجام این که حفاظت باید همواره در راه ارتقاء استانداردهای کاری خود قدم بردارد. این کار مستلزم آن است که کارکنان حفاظت در یک روند دایمی به روز شدن قرار داشته باشند و با اطلاع از استانداردهای کاری جدید در بخش­‌ها و سازمان­‌های حفاظتی موفق در جهان، خود را در مسیر ارتقاء دایمی علمی و تجربی قرار دهند.

انتهای پیام

کد N1065073