تظاهرات هزاران نفری حامیان دولت لهستان

هزاران تن از حامیان حزب حاکم محافظه کار لهستان به همراه رهبر آن در ورشو راهپیمایی کردند و در بحبوحه اختلافات سیاسی روز افزون حمایت خود را از سیاست‌های آن اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این راهپیمایی به رهبری یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب حاکم قانون و عدالت روز یکشنبه و یک روز پس از آن انجام شد که ده‌ها هزار تن از مخالفان دولت جدید لهستان در اعتراض به سیاست‌های آن خصوصا انتصاب قضات جدید در دادگاه قانون اساسی به خیابان‌های ورشو و سایر شهرهای لهستان آمدند و آندژی دودا، رئیس‌جمهوری لهستان و متحدان آن را تهدیدی علیه دموکراسی خواندند.

کاچینسکی گفت که می‌خواهد کشورش عرصه خوبی باشد و از قانون اساسی دفاع کند نه همانند شرایطی که هم اکنون وجود دارد. وی دادگاه قانون اساسی را به تلاش برای مانع تراشی بر سر سیاست‌های دولت متهم کرد. وی گفت که دولت تلاش دارد تا اصلاحات گسترده‌ای انجام دهد اما اپوزیسیون قصد دارد آن را متوقف کند. کاچینسکی افزود: ما باید اقدامات دولت را به رسمیت بشناسیم و این باید در سطح وسیعی باشد. اما این حق امروز هم با وجود پیروزی ما در انتخابات نادیده گرفته می‌شود.

گروه جدیدی که خود را "کمیته دفاع از دموکراسی" می‌خواند، اعتراضات ضد دولتی شنبه را برنامه‌ریزی کرد و احزاب اپوزیسیون به آن پیوستند. آنها بر این باورند که آندژی دودا، رئیس‌جمهوری لهستان و دولت جدید با انتصاب قضات جدید در دیوان قانون اساسی که عالی‌ترین داور قانونی محسوب می‌شود، قانون اساسی را زیر پا می‌گذارند.

آندژی دودا یکی از متحدان حزب حاکم محافظه‌کار "قانون و عدالت" است که ماه گذشته قدرت را به دست گرفت و تلاش دارد تا قضاتی وفادار را در دادگاه قانون اساسی منصوب کند.

افزایش درگیری میان دولت و اپوزیسیون لهستان، اقتدار این دادگاه را زیر سوال می‌برد. به نظر می‌رسد حزب قانون و عدالت به دنبال افشای نقاط ضعف و تناقض‌ها در قانون اساسی است که می‌خواهد آن را تغییر دهد. اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون که ماه پیش در انتخابات شکست خورد، به نظر می‌رسد که به دنبال راهی است تا خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شود.

روز شنبه حدود 50 هزار معترض در خیابان‌های ورشو شعار "از قانون اساسی دفاع می‌کنیم" و "دودا باید برود" سر دادند و به سمت ساختمان دادگاه قانون اساسی و کاخ ریاست جمهوری حرکت کردند.

حزب حاکم نیز روز یکشنبه یک راهپیمایی در ورشو به مناسبت سی و چهارمین سالروز اعلام حکومت نظامی از سوی مقام‌های کمونیست علیه نهضت آزادی همبستگی لهستان برگزار کرد.

انتهای پیام

کد N1065063