سفیر آفریقای جنوبی در ایران تاکید کرد

توسعه همکاری و روابط تجاری ایران و آفریقای جنوبی در پساتحریم

ایران و آفریقای جنوبی,پساتحریم

سفیر آفریقای جنوبی با اشاره به سرازیر شدن سیل سرمایه گذاران خارجی به ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها گفت: باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم و روابط را توسعه دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، ویلیام مکس فلمن وایتهد در نشست با فعالان اقتصادی استان و اعضای اتاق بازرگانی اهواز ، با قدردانی از استاندار و سایر مسئولان این استان اظهار کرد: من و هیات همراه با اهدافی و به منظور اطمینان از تداوم روابط میان خوزستان و آفریقای جنوبی به این استان سفر کرده‌ایم.

وی با اشاره به سفرهای متعدد به استان‌های مختلف کشور ایران افزود: مردم خوزستان سخت کوش و فعال به خصوص در حوزه کشاورزی به نظر می‌رسند. ما خواستار ایجاد شراکت تجاری بین ایران و آفریقای جنوبی و شراکتی سودآور برای دو طرف بر اساس به مشارکت گذاشتن ظرفیت‌ها و تجربیات هستیم.

وایتهد بر ایجاد همکاری‌های دو جانبه سودآور تاکید و در خصوص همکاری‌های اقتصادی در سایه همکاری و مراودات سیاسی عنوان کرد: اکنون کشورهای چین، ژاپن، آلمان، هند و انگلیس بیشترین روابط تجاری را با آفریقای جنوبی دارند و همچنین شرکت‌های آمریکایی زیادی در کشور ما مستقر و فعال می‌باشند.

سفیر آفریقای جنوبی خاطرنشان کرد: ما ایران را به عنوان دروازه استراتژیکی به سوی آسیا، اروپا و خاورمیانه می‌بینیم و روابط اقتصادی که در سایه روابط سیاسی می‌توانیم انجام دهیم، می‌تواند به باز شدن مسیر آفریقای جنوبی به سوی کشورهای آسیایی و اروپایی و همچنین باز شدن مسیر ارتباط ایران در آفریقا جنوبی و سایر کشورهای آفریقایی منجر شود.

وی با تاکید بر پتانسیل و رشد بالا در زمینه‌های توسعه تکنولوژی و منابع انسانی و ... در ایران و آفریقای جنوبی بیان کرد: خوزستان دارای ظرفیت مورد نیاز برای تحت تاثیر قرار دادن کشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایه است.

وایتهد با اشاره به وجود ظرفیت‌های زیاد برای سرمایه‌گذاری مشترک در منطقه اظهار کرد: آفریقای جنوبی از زیرساخت‌های قوی و مناسبی برخوردار است که دسترسی به سراسر آفریقا را تسهیل می‌کند بنابراین زیرساخت های لازم از سوی دولت برای حمایت از سرمایه گذاری های مشترک وجود دارد.

سفیر آفریقای جنوبی در خصوص آماده سازی شرایط برای زمانی که تحریم‌های اقتصادی برداشته می‌شوند، خاطرنشان کرد: به اعتقاد من باید یک مکانیزم مالی بین دو کشور ایجاد شود چرا که هیچ تجارتی بدون بانک امکان پذیر نیست.

وی درباره خواسته‌های آفریقای جنوبی از استان خوزستان و ایران عنوان کرد: کشور ما فاقد کشتی‌های مناسب جهت واردات نفتی از ایران در زمان تحریم‌های شدید علیه ایران بود و اگر کشور از صنعت کشتیرانی مناسبی برخوردار بود و در این زمینه به اروپا وابسته نبود، می‌توانستیم روابط بازرگانی و وارداتی خود با ایران را به راحتی تداوم ببخشیم.

وایتهد با بیان این که کشتی‌های ساخت ایران کشتی های خوبی هستند و توانایی طی مسیرهای آبی تا ونزوئلا، برزیل و هند و.. را دارند، بیان کرد: حوزه کشتیرانی، صنعتی است که می‌توانیم در آن سرمایه گذاری مشترکی داشته باشیم و البته این همکاری و سرمایه گذاری‌ها توسط دولت حمایت می‌شود.

سفیر آفریقای جنوبی گفت: همچنین آفریقای جنوبی تولید کننده برنج نیست و برنج مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین می کند و اگر ایران ظرفیت صادرات برنج را داشته باشد، می‌توان این حوزه را زمینه دیگری برای همکاری قلمداد کرد.

وی تراکتور را حوزه مورد استقبال آفریقای جنوبی دانست و گفت: آفریقای جنوبی خواستار واردات تراکتور است و می‌دانیم شرکت تراکتورسازی ایران تراکتورهای خوبی تولید می‌کند.

وایتهد با اشاره به 3 هزار و 400 کیلومتر خط ساحلی آفریقای جنوبی اظهارکرد: ایران و آفریقای جنوبی عضو سازمان همکاری‌های اقیانوس هند هستند و در کشور ما طرحی برای توسعه هر چه سریعتر حوزه‌ها و صنایع مرتبط با اقیانوس در حال اجرا می باشد.

وی ادامه داد: آفریقای جنوبی عضو کمیسیون مربوط به ماهی‌تن است و همچنین سالانه بین 40 تا 150 تن ماهی تن در کشور ما تولید می‌شود و ما درصدد ایجاد همکاری بین شرکت‌های اصلی شیلات که بازار صادرات و واردات را تشکیل می‌دهند، هستیم تا بتوانیم از آن‌ها نیز برای مشارکت بیشتر استفاده کنیم.

سفیر آفریقای جنوبی خواستار همکاری با ایران در زمینه کشتی سازی شد و خاطرنشان کرد: از دیگر حوزه‌های همکاری‌های دو جانبه بحث کشاورزی است و با توجه به کمبود آب در دو کشور می‌توانیم در حوزه ‌روش‌های مختلف آبیاری کشاورزی مانند قطره‌ای، افشانی، بهداشت آب و سدها همکاری کنیم و همچنین ما علاقمند به همکاری در بحث لوله‌های GRP انتقال آب هستیم و تاکنون در این حوزه با برخی از شرکت‌های ایرانی مشارکت و پیشرفت‌هایی داشته‌ایم.

وایتهد در خصوص حوزه گردشگری عنوان کرد: این همکاری‌ها معطوف به سرمایه‌گذاری آفریقا جنوبی در ایران است و باید در زمینه ظرفیت سازی و خصوصا در بحث هتل سازی عجله کنیم و همچنین شرکت های ساخت و ساز زیادی در آفریقا مشغول به فعالیت هستند.

وی در خصوص حوزه شیلات گفت: مهارت و تکنولوژی ایران در خصوص شیلات مخصوصا در زمینه تحقیق و توسعه ماهی استروژن قابل توجه ما است و فضای لازم برای همکاری و مبادله تکنولوژی وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا در این جلسه هم‌چنین پیشنهاد تشکیل کارگروه بررسی‌ ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری دو کشور و همچنین برگزاری نمایشگاه فرصت‌های سرمایه گذاری دو کشور ارایه و در نهایت با استقبال سفیر آفریقای جنوبی مواجه شد.

انتهای پیام

کد N1064979