جابرانصاری: سفیر جدید عربستان به ایران معرفی شده است

وزارت خارجه ايران,توافق جامع هسته‌اي,ایران و عربستان,جابر انصاری

اولین نشست سخنگوی جدید وزارت خارجه برگزار شد.

اولین نشست سخنگوی جدید وزارت خارجه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی ایسنا، حسین جابرانصاری در این نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد روابط ایران و عربستان گفت: سفیر عربستان در تهران از سوی دولت این کشور به ایران معرفی شده و این موضوع روند قانونی خود را طی می‌کند و نتایج آن را بعد از طی شدن این روال اعلام می‌کنیم.

وی تاکید کرد: سیاست ایران مبتنی بر گفت‌وگو با همسایگان خود است و این سیاست ادامه می‌یابد. عربستان یکی از همسایگان ایران است و روابط دو کشور ظرفیت‌های مهمی برای تغییر فضای موجود دارد و اگر اراده قطعی در دولت عربستان وجود داشته باشد با توجه به سیاست‌های ثابت ایران زمینه برای گسترش روابط و تغیییر فضای موجود فراهم است.

انصاری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که تحلیل شما از این که در گزارش آمانو آمده بود برخی فعالیت‌های ایران تا سال 2009 صورت گرفته است گفت: در گزارشی که آژانس ارائه کرد در برخی از زمینه‌ها صراحتا ادعاهایی در مورد ایران مطرح شده بود.

وی ادامه داد:‌ ولی گزارش آخر آژانس نفی ادعاهای سابق و پایان ادعاهایی بود که در طول سالهای گذشته مطرح شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان خاطرنشان کرد:‌ گزارش اخیر آژانس در دو زمینه مطرح شده بود . یک بحث انحراف بود که در این گزارش به ادعاها خاتمه داده شده بود. همچنین انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز مطرح شده بود و در این گزارش برخی از ادعاها در مورد انجام فعالیت‌های مطالعاتی تا سال 2009 تکرار شده بود.

انصاری با بیان اینکه ایران از ابتدا ادعاهای ساختگی در قبال پرونده هسته‌ای را رد کرده بود گفت: با آخرین گزارش آژانس پرونده این ادعاها خاتمه یافت و از این پس دستور کار آژانس در رابطه با ایران تغییر خواهد کرد.

وی ادامه داد: در ادامه بر اساس توافق‌های ایران و 1+5 و ایران و آژانس، مراحل ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با زمان برداشته شدن تحریم‌ها گفت: همانطور که اعلام شده است اگر روند توافق دو طرف نهایی شود در بازه زمانی نیمه دی ماه روند اجرای توافق‌ در رابطه با تحریم‌ها و سایر موارد آغاز می‌شود.

وی با بیان اینکه امیدواریم با مجموعه توافق‌ها و اقدامات صورت گرفته آنچه پیش‌بینی می‌شود در اجلاس شورای حکام و سایر مقدمات آغاز شود گفت: به زودی شاهد اجرای توافق هسته‌ای خواهیم بود.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N1064976