ارتش نیجریه عضو ارشد جنبش اسلامی نیجریه را به شهادت رساند

تسنیم نوشت: منابع خبری تأییدنشده از به شهادت رسیدن چندین تن از علمای برجسته شیعه در نیجریه به‌دست ارتش این کشور گزارش می‌دهند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از شاهدان اعلام کرد شیخ محمد توری از علمای برجسته شیعه در خانه شیخ زکزاکی به شهادت رسیده است.

همچنین احمد ساقوفا سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه در کانو اعلام کرد، ابراهیم عثمان سخنگوی ملی این جنبش نیز به شهادت رسیده است.

«صاحارا ریپورترز» که یک پایگاه مربوط به پوشش اخبار آفریقاست نیز اعلام کرد ممکن است نظامیان ارتش نیجریه «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی و سید علی پسر وی را نیز به شهادت رسانده باشند.

ابراهیم موسی، رئیس انجمن رسانه‌ای جنبش اسلامی در نیجریه با انتشار بیانیه‌ای خبر این کشتار را که دیروز صورت گرفته بود، اعلام کرد.

این در حالیست که یکی از پسران شیخ که خواست نامش فاش نشود اعلام کرده است که وی و همسرش هنوز زنده هستند، با این حال صاحارا ریپورترز نمی‌تواند به‌صورت مستقل این موضوع را تأیید کند.

موسی همچنین گفته است که ارتش نیجریه مراکز این جنبش و نیز محل اقامت شیخ را تخریب کرده است؛ به‌گفته وی هنوز محل اقامت شیخ مشخص نیست. موسی و یکی دیگر از اعضای این گروه شیعی که خواست نامش فاش نشود، گفته‌اند نیروهای ارتش نیجریه بی‌ملاحظه، اقدام به کشتار اعضای شیعه در مراکز آن در زاریه کرده‌اند. آنها گفته‌اند سربازان برخی از چهره‌های برجسته گروه مرکز کانو، شیخ محمد توری، مصطفی سعید، ابراهیم عثمان و نیز جمیه جیلیا عضو برجسته زن این گروه را به قتل رسانده‌اند.

بر اساس بیانیه موسی، «کشتار در سه نقطه متفاوت که شامل محل اقامت رهبر این جنبش در گیالسو، حسینیه بقیة الله(عج) در GRA و دار الرحمن در جاده زاریه به جوس» قرار داشت صورت گرفته و بسیاری نیز کشته شده‌اند.

ارتش نیجریه به منزل ابراهیم الزکزاکی، روحانی عالی‌رتبه شیعه، یورش بردند و وی را دستگیر کردند.

نیروهای ارتش نیجریه بعد از دستگیری الزکزاکی خانه وی را به آتش کشیدند و بخشهایی از آن را تخریب کردند و به‌سوی حاضران در منزل تیراندازی کردند که طی آن چند نفر کشته و زخمی شدند.

52261

کد N1064932