خط لوله گاز «تاپی» با حضور سران ۴ کشور ذینفع اجرایی شد

سیاسی

خط لوله گاز «تاپی» امروز یکشنبه، با حضور سران کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و هند در حومه شهر « مرو» در خاک ترکمنستان اجرایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از «داون نیوز»،  مراسم آغاز عملیات اجرای خط لوله گاز «ترکمنستان-افغانستان-پاکستان –هند» موسوم به خط لوله گاز تاپی  صبح امروز  ۱۳ دسامبر(۲۲ آذر) در حومه شهر «مرو» ترکمنستان با سخنرانی سران کشورهای ذینفع در این طرح آغاز شد.

«نواز شریف» نخست وزیر پاکستان، «قربانعلی بردی محمد اف» رئیس جمهور ترکمنستان، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «انصاری» معاون رئیس جهمور هند در این مراسم سخنرانی کردند.

نخست وزیر پاکستان، طی سخنانی در مراسم کلنگ زنی خط لوله گاز تاپی گفت: آغاز عملیات اجرای خط لوله گاز تاپی یک حادثه تاریخی است و نشان دهنده آن است که کشور‌ها با اراده سیاسی قادر هستند چنین طرح‌های بزرگ و عظیم انرژی بین المللی را نیز به اجرا درآورند.

نواز شریف گفت: حضور سران کشورهای مشارکت کننده در طرح تاپی از اهمیت منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای حکایت می‌کند.

وی افزود: تاپی درهای جدیدی در راستای همگرایی بیشتر و تعاملات اقتصادی، تجاری و انرژی منطقه باز را می‌کند.

لازم به ذکر است که خط لوله تاپی به طول هزار و ١١٨ مایل (هزار و ٨٠٠ کیلومتر) از شمال شرق ترکمنستان، جایی که بزرگترین میدان گازی این کشور در آن واقع شده، آغاز می شود و با عبور از خاک افغانستان و پاکستان در مرز پاکستان-هند پایان می‌یابد.

این پروژه در سال ۲۰۰۲ میلادی بین کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند شروع شد ولی تاکنون هیچ گونه پیشرفت عملی نداشته است، اکنون پس از ۲۵ سال این پروژه شروع به کار کرده است.

 

کد N1064490