تاکید روزنامه مصری «الاهرام» بر مولفه‌های قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران

سیاسی

روزنامه الاهرام در مقاله‌ای تاکید کرد: نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان حق مشروع این کشور غیرمنطقی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، احمد السید النجار، رئیس هیات مدیره روزنامه الاهرام در مقاله‌ای با عنوان «ایران و اعراب .... گستره و ظرفیتی برای همگی با رعایت حق و عدالت» با تاکید بر مولفه‌ها و منافع و ابعاد مهم و مثبت تقویت روابط ایرانی - عربی ، بر مولف‌های قدرت منطقه‌ای و بین‌المللی ایران به خصوص نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم و ظرفیت بزرگ اقتصادی و نیروی انسانی در ایران در برهه کنونی و ضرورت بهره گیری از توان و ظرفیت ایران برای مقابله با گروه های تروریستی و داعش در منطقه به عنوان زیربنایی مستحکم برای برقراری روابط بین ایران و اعراب تاکید کرد و نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران به عنوان حق مشروع ایران را غیرمنطقی دانست.

روزنامه الاهرام در ستون ثابت این روزنامه « برای وطن و ملت » نوشت : با نگاهی به روابط تاریخی بین ایران و کشورهای عربی منطقه شاهد یک سلسله طولانی از رقابت و اختلافات قومی و مذهبی و وضعیت نادر از صلح شکننده هستیم. شدت این اختلافات بعد از حمله آمریکا به عراق و ایجاد نظام مبتنی بر سهمیه مذهبی و نژادی در این کشور شدت گرفته است ، نظامی که شیعیان آن دارای ارتباطات عمیق و در هم تنیده با ایران هستند. همچنین این نظام موجب بروز حساسیت های گسترده طائفه ای و مذهبی شد چرا که اصلا مبتنی بر همین مولفه ها و تقسیم بندیها و تعصبات مذهبی شکل گرفته بود.

«احمد السید النجار » در ادامه می افزاید : این حساسیتها با پیشرفت عظیم ایران در ایجاد و توسعه شبکه تسلیحاتی متعدد و به خصوص موشکی افزایش یافت ، قدرتی که کشورهای شورای همکاری بدان به عنوان تهدیدی برای خود می نگرند. با موفقیت ایران در توسعه برنامه اتمی اش و دستیابی به اعتراف بین المللی بدان و تضمین تداوم این برنامه تحت ضوابطی در چارچوب صلح آمیز ، عوامل تنش بین طرفین تشدید گردید. علیرغم اینکه این تنش در مورد برنامه اتمی ایران به عنوان یک مساله داخلی و حاکمیتی ایران غیرمنطقی است ، به جز اینکه ایران لازم است که نگرانی کشورهای عربی را باید درک کند که این امر می تواند با ارتباطات باز و فروتنانه منجر به کاهش تنش با کشورهای خلیج فارس و با مصر به عنوان کشور پیشرو و رهبر در منطقه عربی بشود ، مصری که مسئولیت اخلاقی و قومی در قبال امنیت این کشورها و به خصوص کشورهای خلیج فارس دارد. این برنامه در واقع به عنوان یک برنامه صلح آمیز تحت تضمین های بین المللی مربوط به هر کشور عادی حق ایران است ، درحالی که شاهد برنامه نظامی مختص رژیم صهیونیستی هستیم که بر اساس اشغالگری شکل گرفته و با تجاوز ادامه یافته و هیچ ارتباطی با ماهیت طبیعی یا حق کشورها ندارد و اولویت کنونی باید تحرکات عربی در عرصه بین المللی برای وادار کردن این رژیم به تن دادن به نظارت و پایان بخشیدن به جنیه نظامی تجاوزگرانه برنامه اتمی اش باشد. اما مهم این است که باید به ابعاد و جواب مثبت و مهم در روابط عربی – ایرانی در شرایط کنونی و به خصوص در رابطه با مبارزه با تروریسم اشاره کنیم. اگر چالش و تهدید بزرگ و مستمر کشورهای عربی در شرایط کنونی ناشی از پدیده تروریسم سازمان هایی مثل داعش و القاعده و جبهه النصره و فتح الاسلام و احرار الشام و دیگر سازمان های تروریستی منفور نشات می گیرد ، ایران هم اکنون حامی کسانی است که با این تروریسم مبارزه می کنند و از سوریه و عراق برای مقابله با تروریسم عملا حمایت می کند و این موضع مساله مثبتی است که می توان بر مبنای آن روابطی را با همه کسانی که خواستار مبارزه با تروریسم در کنار اعراب هستند ، ایجاد نمود.

این مقاله می افزاید: موقعیت جغرافیایی اعراب و ایران را به عنوان همسایه یکدیگر قرار داده و منطق و عقل ضرورت تلاش برای حل مشکلاتی که موجب بروز حساسیت بین دو طرف و تجاوز هر طرف به حقوق طرف دیگر شده را ایجاب می نماید و این حل جزئی یا کلی می تواند در قرار دادن روابط بین اعراب و ایران در روند و مسیر همکاری مبتنی بر حق و عدالت و صلح موثر باشد. قبل از بررسی حساسیت ها و مشکلات بین دو طرف عربی و ایران باید بدانیم که ایران و ماهیت اقتصادی این کشور مبنا و اساس قدرت مادی گسترده این کشور است ، به علاوه نیروی انسانی که ستون قدرت هر کشوری و اساس قدرت آن برای شکوفایی علمی و اقتصادی و اجتماعی و سیاسی است.

نویسنده در بخش پایانی این مقاله نتیجه گیری می کند : می‌توان به طور خلاصه گفت که حل و فصل پرونده های معلق بین ایران و اعراب و حل و فصل دموکراتیک اوضاع اقلیت عربی در ایران و دیگر مسائل مرزی می تواند باب وسیعی را برای توسعه روابط گسترده با ایران بگشاید. اما تا آن زمان مهم این است که تبادل منافع در روابط اقتصادی به نفع مردم ایران و ملت های عربی در جریان باشد. این امر مکانیزم مهمی برای تقویت منافع مشترک ایجاد کرده و تاثیرات مثبتی بر اقتصاد در مسیر روابط سیاسی در منطقه بر جای می گذارد ، منطقه ای که گنجایش و ظرفیت همگی را بر اساس اصول حق و عدالت و برابری و توازن دارد.

به گزارش ایسنا احمد السید النجار در مقاله چندی پیش خود نیز با مقایسه نقش مثبت ایران در حمایت از کشورهای منطقه به خصوص در سوریه و عراق در مقابل گروه‌های تروریستی با رویکرد حمایتی ترکیه از گروه‌های تروریستی که در صدد تجزیه و فروپاشی حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای مهم عربی هستند ، از نقش و موضع ترکیه به شدت انتقاد کرده بود .

انتهای پیام

کد N1064412