مدیرکل اوقاف قزوین بیان کرد

رسانه، موثرترین ابزار برای فرهنگ‌سازی وقف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: رسانه، موثرترین، کارآترین و مهم‌ترین ابزار برای فرهنگ‌سازی وقف است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قزوین، حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی در همایش وقف و رسانه اظهار کرد: امروزه رسانه می‌تواند یکی از اثرگذارترین فعالیت خود را در حوزه وقف داشته باشد.

وی ادامه داد: در حوزه موقوفات سه راهبرد اصلی توسعه موقوفات، حفظ و نگهداری موقوفات جدید و ایجاد وقف‌های جدید در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یادآور شد: قزوین یک شهر مذهبی است و نام وقف با نام این شهر گره خورده است چراکه قدیمی‌ترین وقف کشور در قزوین به ثبت رسیده است.

وی تاکید کرد: در استان قزوین بیش از 2 هزار و 300 موقوفه به ثبت رسیده است که با درآمد حاصل از آن‌ها جایگاه مطلوبی را در سطح کشور داریم و ارتقای آن در گرو توجه جدی رسانه‌ها به مقوله وقف است.

نوروزی اعلام کرد: در کشور بیش از 8 هزار و 500 بقعه متبرکه وجود دارد که از این تعداد 264 بقعه در قزوین قرار دارد که در سال جاری بیش از 25 بقعه مورد بازسازی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: امامزاده حسین(ع)شاخص‌ترین امامزاده استان است که برای احداث پارکینگ طبقاتی و زائرسرای این امامزاده برنامه‌ریزی و برای آن 106 میلیارد تومان اعتبار اولیه در نظر گرفته شده است که تملک خانه‌های اطراف امامزاده در فاز نخست آن قراردارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تصریح کرد: وقف یک بحث جهانی است و اگر مطالعه‌ای داشته باشیم می‌توانیم مشاهده کنیم که در دیگر کشورهای اسلامی وزارتخانه‌ای به نام اوقاف و شئون اسلامی فعالیت دارد و این نشان از اهمیت مسئله وقف است.

وی اظهار کرد: وقف در جامعه ما غریب است و زمانی که نتوانیم آن را در جامعه لمس کنیم نمی‌توان آن را معرفی کرد.

نوروزی گفت: توجه کردن به فرهنگ‌سازی وقف امری بسیار مهم است و باید به عنوان یک تکلیف شرعی به آن نگریست.

وی با اشاره به اینکه وقف مربوط به موضوع خاصی نیست و می‌تواند مقابل استکبار بایستد، افزود: 70 درصد از موقوفات استان برای امام حسین(ع) به ثبت رسیده است که این تصمیم در دوران رضا شاه و به منظور مقابله با تصمیم رضا خان انجام شده بود و یک وقف سیاسی نام دارد که مردم آن دوران آگاهانه این وقف‌ها را انجام دادند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خاطرنشان کرد: در سه سال گذشته هر سال بیش از 70 وقف در استان به ثبت می‌رسد و در سال جاری تا به امروز 70 وقف ثبت شده است و عرصه وقف نیازمند نیات جدید است.

انتهای پیام

کد N1064394