/مناظره فرصتی برای یادگیری/

شهرستانی:‌ اختلاف‌نظر سبب رشد و پیشرفت است

مناظره,مسابقات مناظره دانشجویی

نمایندۀ آیت‌الله سیستانی در ایران، با استقبال از برگزاری مسابقات مناظرۀ دانشجویی، شرط به نتیجه رسیدن این طرح را استمرار آن دانست.

نمایندۀ آیت‌الله سیستانی در ایران، با استقبال از برگزاری مسابقات مناظرۀ دانشجویی، شرط به نتیجه رسیدن این طرح را استمرار آن دانست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی در دیدار با اعضای هیئت اجرایی مسابقات مناظره گفت: مسئله مهمی که باید زیاد در مورد آن صحبت کنیم، این است که در جهان سوم خیلی از کار‌ها به صورت سیستماتیک عمل نمی‌شود.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم و بارها به آن اشاره کرده‌ام، این است که ما نیرو‌های خوب، خوش‌فکر و توانایی داریم ولی متأسفانه اگر این نیرو‌ها پای کار بیایند از صحنه خارج می‌شوند.

وی با اشاره به توانمندی ایرانی‌ها گفت: به عنوان مثال در همین ناسا 40 نفر ایرانی مشغول به کار هستند، در واقع این مساله نشان می‌دهد که در دانشگاه‌های غربی افراد زیادی از کشور‌های جهان سومی هستند، زیرا آن‌ها امکانات لازم را برای این نیرو‌ها فراهم می‌کنند. ما هم می‌توانیم این کار را انجام بدهیم.

نمایندۀ آیت‌الله سیستانی در ایران گفت: شما کشور مالزی را ببینید، مالزی کشوری عقب مانده بود، زمانی خواستند سنگاپور و مالزی را از هم جدا کنند ولی سنگاپور حاضر به این کار نمی‌شد و می‌گفتند که ما همان وضعیت عقب مانده را داریم. اما آقای ماهاتیر محمد 40 سال زحمت کشید و حالا مالزی یکی از مجهزترین، مدرن‌ترین و برنامه‌ریز‌ترین کشور‌هاست. این‌ها به فکر آینده هستند و برنامه دارند ولی ما غیر‌سیستماتیک کار می‌کنیم.

وی با اشاره به پتانسیل نسل جوان گفت: مهم این است که ما باید فکر کنیم آیندۀ کشور دست جوان‌هاست. این‌ها آیندۀ کشور را ترسیم می‌کنند و برنامه‌ریز آینده هستند.

شهرستانی در ادامه عنوان کرد: ما نمی‌توانیم جلوی ابزار‌ها را بگیریم. آن موقع گذشت که ویدئو ممنوع بود. بیایید چاره اندیشی کنیم. باید برای مشکلاتمان چاره اندیشی کنیم الآن ما 30 میلیون یهودی داریم در جهان که بیشتر کار اقتصادی جهان را انجام می‌دهند. یک مجموعه‌ای نشستند و فکر کردند که چطور اقتصاد جهان را در دست بگیرند. ولی در بین ما یک قانون گردن کلفتی هست به نام قانون حذف. اگر یک نیروی خوب و فعالی باشد از باب این‌که هم‌فکر و هم‌خط من نیست زود حذف می‌شود. بار‌ها این مسائل را به مسئولان گفتم. این مسائل فقط در ایران نیست بلکه مربوط به کشور‌های جهان سوم است. هر مسئولی که سر کار آمد نیرو‌های قبلی را حذف کرد، مگر در سابق هیچ نیروی خوبی نبوده است؟

شهرستانی، اضافه کرد: آیا اختلاف نظر‌ها باید سبب اختلاف، درگیری و تنش شود؟ اصلاً اختلاف نظر سبب رشد و پیشرفت است. این حذف یک مرضی است که در جامعه ما وجود دارد. ما باید از همه نیرو‌ها استفاده کنیم و این باعث می‌شود خیلی از مشکلات حل شود.

او با تأکید بر توانایی‌های موجود در جامعه گفت: من روی «ما می‌توانیم» تأکید دارم. ما عرضه داریم امّا طوری تلقین شده که نمی‌توانیم. باید برنامه‌ریزی و زمان‌بندی داشته باشیم. بنده معتقدم که تشکیلات و منظم بودن بسیار مؤثر است. به شرطی که واقعاً تشکیلات باشد و یک فرد یا یک خط فکری حاکم نباشد. باید همه را جذب کرد و برای همه احترام قائل بود.

وی با اشاره به اصول موفقیت در کار‌ها گفت: در کار‌ها باید خلوص داشته باشیم و صادقانه کار کنیم. لازم نیست علنی بگویید بلکه این بین شما و خداست. کار باید رنگ و بوی خدایی داشته باشد و این قربة الی الله بودن، آثار وسیعی دارد. در همین دنیا اجر و پاداش دارد. اثر نیت خیلی زیاد است و باید برای خدا کار انجام دهیم.

شهرستانی با استقبال از مسابقات مناظره اظهار کرد: این برنامه مناظره کار خوبی است به شرطی که ادامه دار باشد و به صورت سیستماتیک پیش برود و خطی کار نشود. این به نفع کلّ جامعه است و توجه داشته باشید که این اهداف تنها با خلوص نیت به نتیجه می‌رسد. در نهایت چیزی که اهمیت دارد پشتکار و استمرار است. چه بسا انسان عاشق کاری باشد امّا اگر پشتکار نداشته باشد بی‌فایده است.

وی افزود: سال‌ها پیش از بنده پرسیدند رمز موفقیت در چیست و بنده گفتم راز موفقیت انسان دو محور است. یکی خلوص و عشق به کار و دیگری پشتکار و یکی از مهمترین چیز‌ها در مدیریت همین پشتکار است. کار را تا به انتها نرساندید رها نکنید.

وی با تأکید بر مسابقات مناظره گفت: این مسابقات قطعاً تخصصی است و مهم این است که افراد در تخصص خودشان حرکت کنند و انگیزه داشته باشند. این‌که کسی با نیت اظهار وجود بیاید جلو درست نیست و هدف باید استفاده عملی باشد.

مرحله کشوری مسابقات ملی مناظره دانشجویان (نشان خواجه نصیرالدین طوسی)، با شعار «مناظره، فرصتی برای یادگیری» از 28 الی 30 آذر ماه 94، با شرکت 12 تیم از استان‌های مرکزی، اصفهان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، تهران، زنجان، قزوین و ایلام در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N1064312