رادیو آلمان تحلیل کرد:

آنکارا- تهران دوستان اقتصادی، مخالفان سیاسی

سیاسی

یک رسانه آلمانی در مطلبی با اشاره به مناسبات ایران و ترکیه از این دو کشور به عنوان دوستان اقتصادی و مخالفان سیاسی نام برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رادیو آلمان در یادداشت خود آورده است: ایرانی ها پس از توافق هسته ای ایران با غرب امیدوار شدند تا تغییرات گسترده و متعددی در زمینه های مناسباتی خود با کشورهای مختلف حاصل شود . 

ترکیه از جمله کشورهایی بود که در این میان برای همکاری در زمینه اقتصادی با ایران بیشتر خودنمایی می کرد.

این در حالی است که ایران تمام چشم انداز خود برای همکاری را در ترکیه خلاصه نمی کند بلکه آنچه برای ایران از اهمیت استراتژیک برخوردار است رابطه و شراکت با کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

ترکیه بیشترین سطح همکاری اقتصادی خود با ایران را در حوزه انرژی تعریف و تقسیم کرده است.تا جایی که ترکیه خود به عامل انتقال انرژی به اروپا نیز شده است.

رادیو آلمان در ادامه نوشت: ایران و ترکیه گر چه در بخش اقتصادی به عنوان شرکای قوی برای یکدیگر شناخته شدند اما در برخی مواضع سیاسی دارای اختلاف نظرهایی هستند.

از جمله اختلاف نظرهای سیاسی تهران - آنکارا می توان به بحران سوریه اشاره کرد. این دو کشور دارای نگرش های مختلفی برای برخورد با بحران سوریه هستند.

رادیو آلمان در آخر نوشت: در حالی که ترکیه و روسیه دچار بحران جدید در مناسبات خود شده اند باید اندکی زمان بگذرد تا بار دیگر آنکارا بتواند در سطح بین المللی خودنمایی کرده و چهره مثبت تری از خود به نمایش بگذارد و در این میان ترکیه بی شک برای تعمیق مناسبات خود با ایران بیش از هر زمان دیگری دست و پا می زند.

کد N1064309