درگیری‌های روز جمعه پایتخت بروندی 90 کشته بر جای گذاشته است

سیاسی

ارتش بروندی اعلام کرد، حدود 90 تن در جریان درگیری‌های روز جمعه در پایتخت این کشور کشته شده‌اند که بدترین طغیان ناآرامی‌ها در این کشو آفریقایی از زمان کودتای نافرجام در مه سال جاری میلادی محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، تمام روز جمعه صدای انفجار و تیراندازی در سراسر بوجومبورا، پایتخت بروندی به گوش می‌رسید. در طول شب درگیری رخ نداد و خیابان‌های پایتخت روز شنبه آرام بود.

گاسپارد باراتوزا، سخنگوی ارتش امروز گفت که افراد مسلح به سه پایگاه نظامی در بوجونبورا حمله کرده و روزی از درگیری خشونت‌آمیز در سراسر شهر به راه انداختند.

وی افزود: در این رویداد 79 مهاجم کشته و 45 تن دیگر بازداشت شدند و چهار افسر پلیس و چهار سرباز نیز جان باختند.

باراتوزا ادامه داد: عملیات تجسس در حال حاضر پایان یافته و مقامات تسلیحات و مهمات بسیاری کشف و ضبط کرده‌اند.

ناآرامی در بروندی از آوریل سال جاری میلادی هنگامی که پی‌یر نکرونزیزا، برنامه‌های خود را برای سومین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد؛ آغاز شده و منطقه‌ای را که همچنان به خاطر دو دهه نسل‌کشی در روآندا متزلزل و شکننده است، سرشار از خشونت کرده است.

آمریکا درگیری‌های روز جمعه را محکوم کرد چرا که همانند دیگر قدرت‌های غربی می‌ترسد که این کشور آفریقای مرکزی مجددا دچار درگیری‌های قومی و داخلی شود.

شورای امنیت سازمان ملل اواخر روز جمعه از تحولات در بروندی مطلع شد سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل که برای ماه دسامبر ریاست شورای امنیت را به عهده دارد گفت: شورای امنیت متشکل از 15 عضو آماده است تا اقدامات بیشتر را بررسی کند.

این در حالی است که پلیس بروندی هویت افراد مسلح را شناسایی نکرده است. یکی از ژنرال‌های شرکت کننده در کودتای نافرجام بروندی گفت، گروه شورشی‌اش همچنان قصد دارند رئیس جمهور را سرنگون کنند.

ساکنین پایتخت گفتند: برخی کشته شدگان روز جمعه پس از آنکه در جریان تجسس خانه به خانه پلیس گیر افتادند، کشته شدند؛ ادعایی که پلیس بروندی آن را رد کرده است.

براساس گفته شاهدان وتصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، برخی اجساد دستشان از پشت بسته شده بود.

یکی از ساکنین بوجومبورا گفت: پلیس وارد ساختمان‌های ما شد، تمامی جوانان و افراد میانسال را جمع کرد، آن‌ها را کشت و اجساد آن‌ها را از خانه‌هایشان خارج کرد.

اما سخنگوی پلیس می‌گوید: در جریان درگیری‌های روز جمعه هیچ قربانی غیرنظامی وجود نداشت.

خطوط هوایی کنیا که روز جمعه پروازها به بروندی را لغو کرده بود، اعلام کرد، پروازها به بوجومبورا را از امروز (یکشنبه) از سر می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N1064145