کنفرانس رم برای تصویب طرح "دولت وحدت ملی" لیبی امروز برگزار می‌شود

لیبی

وزرای خارجه آمریکا، ایتالیا و چند کشور دیگر امروز در کنفرانسی در شهر رم گرد هم می‌آیند تا راه‌های عملی امضای توافق‌نامه "وحدت ملی لیبی" میان گروه‌های درگیر در این کشور شمال آفریقا را بررسی و این کار را تسهیل کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هدف از این نشست مجبور کردن طرف‌های درگیر در لیبی برای اجرای تعهدشان درقبال توافق وحدت ملی و پایبندی به شرایط این توافق است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پس از پایان مذاکرات تغییرات آب وهوایی جهان در شهر پاریس عازم ایتالیا شد تا در این نشست که امروز (یکشنبه) در شهر رم برگزار می‌شود، حاضر باشد.

در این نشست پائولو جنتیلونی، وزیر امور خارجه ایتالیا نیز حضور دارد و نمایندگان کشورهای همسایه لیبی و چند کشور اروپایی دیگر نیز در آن شرکت می‌کنند.

مقام‌های آمریکایی انتظار دارند که وزرای شرکت کننده در این نشست توافق به دست آمده زیر نظر سازمان ملل برای توقف درگیری میان طرف‌های لیبیایی را نهایی کنند. گروههای درگیر در لیبی گفته‌اند که قصد دارند این توافق را روز چهارشنبه در کشور مراکش امضا کنند.

براساس این طرح باید طی 40 روز یک دولت وحدت ملی در لیبی تشکیل شود و پس از آن طرف های خارجی به اجرای کمک‌های امنیتی می‌پردازند تا درگیری‌های داخلی در لیبی کاملا متوقف شده و صرفا بر جنگ با گروه تروریستی داعش تمرکز شود.

این توافق همچنین به لیبیایی‌ها تا اوایل فوریه فرصت می‌دهد تا به تشکیل یک شورای ریاستی پرداخته و بعد از آن کابینه‌ای شامل روسای بانک مرکزی و شرکت ملی نفت معرفی کرده و پس از آن پروسه انتقال پارلمان مستقر در شهر طبرق به شهر طرابلس را آغاز کنند.

همچنین این طرح دوره پارلمان لیبی را به مدت یک سال تمدید خواهد کرد و اجازه داده که در صورت لزوم یک سال دیگر نیز دوره این پارلمان پس از مهلت مقرر، تمدید شود.

انتظار می‌رود به مجرد امضای این طرح از سوی طرف‌های لیبیایی، شورای امنیت سازمان ملل نیز آن را تصویب کند.

این در حالی است که داعش تلاش می‌کند تا نفوذ خود در لیبی را به فراتر از مناطقی که کنترل کرده از گسترش دهد. طرح توافق دولت ملی لیبی برای کمک به بازیابی این کشور در جذب حمایت بین المللی برای مبارزه با داعش اهمیت زیادی دارد.

انتهای پیام

کد N1063924