برگزاری دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه

دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه امروز (یکشنبه) در حالی برگزار می‌شود که در دور اول انتخابات در ششم دسامبر، حزب راستگرای افراطی جبهه ملی توانست به پیروزی‌ای تاریخی دست یابد و به نظر نمی‌رسد که انتخابات امروز هم بتواند آن را با چالشی جدی مواجه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دور دوم انتخابات به این دلیل برگزار می‌شود که هیچ یک از احزاب فرانسه نتوانستند در دور اول، بیش از 50 درصد از آراء را به خود اختصاص دهند. جناح سیاسی‌ای که بتواند اکثریت قاطع آراء را به دست آورد، به صورت اتوماتیک یک چهارم کرسی‌های موجود را در دست می‌گیرد و مابقی کرسی‌ها میان احزابی که حداقل پنج درصد رای آورده‌اند، توزیع می‌شود.

در دور اول انتخابات در تاریخ ششم دسامبر، حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه (FN) توانست با کسب 28 درص از آراء در شش منطقه از مجموع 13 منطقه پیروز شود. این نتایج را می‌توان برای حزب مارین لوپن که سیاستی ضد مهاجران دارد و مخالف اتحادیه اروپاست، یک پیروزی دانست. این در حالی است که حمایت از این حزب در انتخابات منطقه‌ای سال 2010 تنها 12 درصد بود.

نیکولا سارکوزی، رییس‌جمهوری سابق فرانسه از حزب جمهوری‌خواهان که توانست رتبه دوم را در انتخابات ششم دسامبر به دست آورد، هرگونه اتحاد با حزب جبهه ملی را رد کرد.

حزب حاکم سوسیالیست که در انتخابات سوم شد، اعلام کرد که در دو منطقه بزرگ فرانسه کاندیداهای خود را خارج می‌کند تا حزب جمهوری‌خواه بتواند رای بیشتری در مقابل حزب راستگرای جبهه ملی متعلق به لوپن به دست آورد.

رأی‌گیری ششم دسامبر اولین انتخاباتی بود که از زمان حملات ماه گذشته در پاریس که به کشته شدن ۱۳۰ تن منجر شد، در فرانسه برگزار شد. نظرسنجی‌های پیش از انتخابات نشان می‌دادند که محبوبیت جبهه ملی از زمان حملات پاریس افزایش یافته است.

انتهای پیام

کد N1063865