مرکل: حمایت از کردها درست و همکاری با اسد اشتباه است

صدراعظم آلمان با متهم کردن بشار اسد به ادامه سرکوب مردم کشورش گفت که نمی‌توان برای مقابله با تروریست‌های داعش با وی همکاری داشت. با این حال مرکل از ادامه یاری به پیشمرگ‌های کرد اعلام حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در گفت‌وگو با دو روزنامه آلمانی "بادیشه نویسته ناخریشتن" و "آوگسبورگر الگماینه" که روز شنبه منتشر شدند، مدعی شد که بشار اسد "همچنان بر سر مردم خود بمب‌های بشکه‌ای می‌اندازد". وی با بیان اینکه نظام بشار اسد نمی‌تواند متحد غرب در مبارزه با داعش باشد، گفت: «او نمی‌تواند در آینده سوریه نقشی داشته باشد.» با این حال وی تاکید کرد: «برای یافتن راه‌حلی سیاسی برای سوریه همه گروه‌ها باید با هم گفت‌وگو کنند».

مرکل از سیاست ورود آلمان در ائتلاف مقابله با نفوذ تروریست‌های پیرو داعش دفاع کرد و گفت که آنها در بخش‌هایی از عراق و سوریه نظامی مخوف برپا کرده‌اند و "خطری مستقیم برای اروپا" هستند.

ارتش آلمان فدرال در عملیات رزمی علیه داعش شرکت ندارد، اما به کردهای عراق که با گروه‌های تروریستی در نبرد هستند هم تجهیزات و هم آموزش نظامی می‌دهد. آنگلا مرکل از پشتیبانی آلمان از نیروهای کرد در نبردشان با گروه تروریستی داعش دفاع کرد و گفت که این نبرد موفقیت‌هایی در بر داشته است و در برخی از جبهه‌ها از پیشرفت نیروهای داعش جلوگیری شده و عده‌ای از آوارگان به شهرهای خود برگشته‌اند.

مرکل در پیام هفتگی خود درباره اوضاع سیاسی، بار دیگر داعش را "خطری بزرگ برای همه ما" خواند.

از ماه فوریه گذشته، ارتش آلمان در کنار سایر متحدان، در شمال عراق به پیشمرگ‌های کرد آموزش نظامی می‌دهد. از ماه ژانویه آینده جنگنده‌های پیشرفته "تورنادو" از پایگاهی در ترکیه پروازهای شناسایی در سوریه انجام می‌دهند که هدف آن تشخیص دقیق مواضع تروریست‌های داعش است.

صدراعظم آلمان در این باره گفت: «ارتشیان و مأموران پلیس آلمان از امنیت کشور در خارج از مرزها دفاع می‌کنند».

مرکل تأکید کرد که برای غلبه بر داعش، عملیات رزمی را باید با مذاکرات سیاسی، یاری‌های عمرانی و بازسازی همراه کرد. وی در پیوند با بحران پناهندگی که آلمان را نیز فرا گرفته، بر این موضوع تأکید کرد. مرکل گفت: «اگر در سوریه جنگ داخلی پایان یابد و امنیت برقرار شود، بی‌گمان بسیاری از پناهجویان حاضر خواهند بود به میهن خود برگردند. هیچکس از روی هوا و هوس زادگاه خود را ترک نمی‌کند».

انتهای پیام

کد N1063802