با تصویب نمایندگان صورت گرفت؛

تعیین ضوابط سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی

سیاسی

نماینده مجلس شورای اسلامی ضوابط سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار مهر در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح یک فوریتی سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلی تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، نمایندگان به موجب ماده یک این طرح مقرر کردند که به کلیه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی تحت پوشش وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی غیر دولتی دانشگاه اطلاق می شود. همچنین به وزارتخانه های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی وزارتین اطلاق می شود.

براساس این ماده سنجش دانشجو فرآیندی است که با هدف ایجاد وحدت رویه و هماهنگی در بین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی، ایجاد فضای رقابتی یکسان و برقراری عدالت آموزشی برای کلیه داوطلبان تحصیلات تکمیلی از طریق آزمون مصاحبه علمی بررسی سوابق آموزشی و پژوهشی و فناوری انجام می شود.

همچنین براساس این ماده پذیرش دانشجو نیز فرآیندی است که با شرکت داوطلب در آزمون آغاز و با بررسی سوابق آموزشی پژوهشی فناوری انجام مصاحبه علمی و سنجش عملی تکمیل و با اعلام نتایج قبولی توسط وزراتین از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی پایان می یابد. همچنین براساس این ماده تحصیلات تکمیلی شامل مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکترای ناپیوسته و دکترای تخصصی می باشد. این ماده با ۱۰۷ رای موافق، ۴۰ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از ۱۹۸ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

 

 

 

کد N1063734