مخالفت مجلس با مسکوت ماندن طرح سنجش و پذیرش دانشجو

دانشگاه,سنجش

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی کلیات طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی با مسکوت ماندن این طرح مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی ضمن موافقت با مسکوت ماندن این طرح به مدت شش ماه تأکید کرد که طرح سنجش و پذیرش دانشجو نوعی انحصار و تمرکزگرایی را به همراه دارد و در نقطه مقابل نامه 142 نماینده است. همه ما از این می‌نالیم که چرا این همه حقوق بگیر دولت وجود دارد. این در حالی است که از سوی مقابل بخش خصوصی را تقویت نمی‌کنیم و توی سر آن می‌زنیم.

او افزود: متأسفانه بخش خصوصی را تقویت نکرده‌ایم و خودمان باعث چاق شدن دولت می‌شویم. در ژاپن زیر 10 درصد مردم حقوق‌بگیر هستند، اما ما بخش خصوصی را تقویت نمی‌کنیم. دانشگاه آزاد، دانشگاه موفقی بوده که باعث می‌شود بچه‌هایمان برای تحصیل به خارج نروند. بیش از 95 درصد کسانی که می‌خواهند دکترا بگیرند یا به خارج می‌روند و یا سرخورده می‌شوند. ما به جای اینکه دانشگاه آزاد را تقویت کنیم توی سرش می‌زنیم.

عزیزی افزود: در دو سه روزی هم که تعطیل بوده دانشگاه آزاد نتوانست از خود دفاع کند و وزارت علوم هم شبهه ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش از این طرح دفاع کرد و گفت: این طرح به هیچ عنوان محدودکننده دانشگاه آزاد نیست بلکه تقویت کننده آن است. گفتند که این طرح می‌خواهد توی سر دانشگاه آزاد بزند؛ در حالی که دانشگاه آزاد شجره طیبه‌ای است که در انقلاب اسلامی رویش پیدا کرده است. این طرح می‌خواهد سردرگمی‌ها را ساماندهی کند.

زاهدی همچنین با اشاره به تضعیف کیفیت دانشگاه‌ها گفت: باید از میدان انقلاب رساله‌های دکترا و مقاله بخریم. اگر در یک فرآیند علمی و منطقی دانشجو بگیریم هرگز چنین روندی اتفاق نخواهد افتاد.

به گزارش ایسنا، این پیشنهاد با 87 رأی موافق،‌93 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع به تصویب نمایندگان نرسید.

انتهای پیام

کد N1063680