مدیر کل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد:

در زمینه تبلیغ برای دعا، نقص وجود دارد

دعا,دین

مدیر کل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت و جایگاه دعا در قرآن گفت: آیه‌ای از قرآن می‌گوید: «قُلْ مَا یَعْبَؤُاْ بِکمُ ْ رَبیّ ِ لَوْ لَا دُعَاؤُکُمْ»، اصلا پروردگار عالم به شما اعتنا نخواهد کرد، چه فرد و چه جامعه، اگر اهل دعا نباشید.

حجت‌الاسلام سیدجعفر مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار کرد: از ائمه روایات داریم که «الدُّعَاءُ سِلَاحُ الْمُؤْمِنِ» یا « اَلدُّعَاءُ کَهْفُ اَلْإِجَابَةِ » و ... . نمی‌شود که انسان از دعا جدا باشد، جدا شدن انسان از دعا، مثل جدا افتادن بچه شیر‌خوار از مادر است.

مرتضوی با اشاره به عواملی که باعث جدایی انسان از دعا می‌شود، خاطرنشان کرد: حب دنیا، راس همه خطاهاست. سراب وقتی جای آب را بگیرد همین می‌شود. دنیا سراب است.

وی با اشاره به این‌که «ما در روش‌های تبلیغی برای اقبال به سمت دعا، متناسب با دنیای امروز درست عمل نکرده‌ایم» تاکید کرد: ما بسیار نقص روش داریم. در اسلام نقصی نیست. مگر یک شکم و یک غذا بیشتر است. اما چطور شده که برای این که غذا را به شکم برسانند این همه تنوع غذایی و به روز وجود دارد. برای غذای روح که اسلام نقصی ندارد، ما باید تمام احکام اسلام را روشن کنیم و به زبان امروز در بیاوریم.

مدیر کل تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: متاسفانه عده‌ زیادی که به عنوان سردمداران هستند نمی‌توانند این کار را در جامعه امروز انجام دهند. به همین خاطر امام صادق(ع) فرمودند: «العالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهجُمُ عَلَیهِ اللَّوابِس». (نادانی‌ها و نفهمی‌ها به کسی که عالم به زمان خود است هجوم نمی‌آورد...). مخاطب و زمین و زمان را باید شناخت.

وی با اشاره به کاربرد دنیای مجازی و نقش مسائل دینی چون دعا در فضای مجازی خاطرنشان کرد: علی القاعده این موضوعات به قم بر می‌گردد و به فقها و علما. این فقهای عزیز باید خروجی‌هایی که امروز دارند را مورد مطالعه قرار دهند. در شورای مدیریت، جامعه مدرسین و... ، در آنجا باید این مسائل به صورت جدی به روز شود.

مرتضوی گفت: البته این امر زمانی انجام می‌شود که جامعه ایران به طور کامل و اقشار مختلف شناخته شوند و هر کس را بر حسب فراخور حال آن مد نظر قرار گیرد. این توانایی در حوزه علمیه قم وجود دارد.

وی با اشاره به عملکرد مبلغین دینی در حوزه فضای مجازی اظهار کرد: در این زمینه غفلت‌هایی وجود دارد ما عقب‌افتادگی‌هایی داریم هر چند قدم‌های بلندی زیر سایه نظام جمهوری اسلامی برداشته شده اما راه نرفته زیاد داریم و در این زمینه‌ها جدی نیستیم.

وی افزود:‌ مسئولین باید فضای مجازی را جدی بگیرند. مخصوصا شورای عالی فضای مجازی باید این کارها را انجام دهد. به حوزه علمیه قم هم اخطار دهند. ما معادن غنی دینی داریم اما هنرمند نیستیم. دینی در دنیا به جامعیت اسلام وجود ندارد اما باید هنر را با این زاویه دید.

انتهای پیام

کد N1063489