«بان کی مون» خواستار تصویب سند توافق آب و هوای پاریس شد

سیاسی

دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار تصویب توافق حاصل شده در کنفرانس تغییرات آب و هوای پاریس توسط کشورها شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آی تی وی، با تصویب پیش نویس سند مقابله با تغییرات آب و هوایی کنفرانس پاریس، «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل متحد با تاریخی خواندن این توافق خواستار تصویب آن توسط کشورهای جهان شد.

وی گفت: پایان کار شفاف است. بیایید کار را تمام کنیم. جهان نظاره گر است و میلیاردها انسان به هوشیاری ما تکیه کرده اند. ما باید از سیاره امان حمایت کنیم.

بان کی مون گفت: راهکار تغییرات آب و هوا بر روی میز ما است. بیایید جرات بکار گرفتن آن را داشته باشیم.

شرکت‌کنندگان در نشست تغییرات آب و هوا در  پاریس بر سر سندی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی به توافق رسیدند.

در پی این توافق «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در یک نشست خبری، سند به دست آمده را منصفانه و الزام‌آور خواند. 

بر اساس پیش نویس این سند، کشورهای جهان متعهد شده‌اند که میزان افزایش دمای کره زمین کمتر از ۲ درجه سانتیگراد باشد. همچنین کشورها تلاش خواهند کرد تا این افزایش از سقف ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر نرود.

لوران فابیوس  گفت: در مدت چهار سال تلاش زیاد و مهمی برای دستیابی به متن توافقنامه مهار کردن تغییرات آب و هوایی انجام دادیم. اجلاس پاریس در مقابله با چالشی که با آن روبرو بود موفق شد و امیدوارم شاهد به نتیجه رسیدن این توافقنامه باشیم. کمیته مشورتی به نام کمیته پاریس درباره پیش نویس این توافقنامه تشکیل شد. ما مذاکرات دشواری برای رسیدن به متن نهایی پیش نویس توافقنامه مقابله با تغییرات آب و هوایی پشت سر گذاشتیم.

وزیر خارجه فرانسه همچنین گفت: توافق کردیم تا سال ۲۰۲۰ سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار اعتبار برای مقابله با تغییرات آب و هوایی اختصاص یابد.

 

کد N1063158