درخواست تلفنی تونی بلر از قدافی در آغاز بهار عربی

تسنیم نوشت: نخست وزیر سابق انگلیس تاکید کرد: در فوریه ۲۰۱۱ میلادی زمانی که بهار عربی آغاز شده بود از معمر قذافی به صورت تلفنی خواسته بودم تا لیبی را ترک کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آسوشیتدپرس، تونی بلر نخست وزیر سابق انگلیس روز جمعه فاش کرد که در فوریه 2011 میلادی از قذافی خواسته است تا خاک لیبی را ترک کند.

وی افزود: من سعی نداشتم تا جان دیکتاتور لیبی را نجات دهم و هدف من این بود تا وی را از این شرایط خارج کنم تا زمینه لازم برای انتقال آرام قدرت در لیبی مهیا شود.

بلر گفت: در مدت 24 ساعت، 2 یا 3 بار با قذافی صحبت کردم تا وی را برای خارج شدن از لیبی متقاعد نمایم.

بلر طی سال های 1997 تا 2007 میلادی نخست وزیر انگلیس بوده و تلاش زیادی کرد تا به انزوای بین المللی قذافی پایان دهد و قذافی نیز در مقابل دست از برنامه سلاح های شیمیایی و هسته‌ای بردارد.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس در مداخله نظامی 2011 میلادی به رهبری ناتو در لیبی شرکت کرد و این دخالت نظامی در نهایت منجر به سرنگونی رژیم قذافی شد.

لیبی از زمان سرنگونی قذافی تاکنون با هرج و مرج و درگیری های داخلی روبرو بوده است. گروه های شبه نظامی رقیب برای کنترل کشور رقابت شدیدی را آغاز کرده اند و این مساله زمینه مناسبی را برای فعالیت داعش فراهم کرده است.

بلر نسبت به خطر دستیابی داعش به سلاح های شیمیایی لبیی هشدار داده است.

4949

کد N1063047