واکنش اتحادیه بین‌المللی نجوم به محدودیت‌های مسافرتی آمریکا

اتحادیه بین‌المللی نجوم در واکنش به محدودیت‌های مسافرتی آمریکا اعلام کرد: اتحادیه خود را ملزم به رعایت اصول بیانیه جهانی بودن علم "icsu" می داند که نیازمند آزاد بودن رفت و آمد، عضویت، اظهار نظر و ارتباط دانشمندان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این اتحادیه با صدور بیانیه‌ای اظهار کرده است: «رویدادهای تاسف بار اخیر موجب شده است تا برخی کشورها با افزایش اقدامات امنیتی محدودیت‌های بیشتری را برای صدور ویزا به اجرا بگذارند. این محدودیت‌ها باعث محدود شدن سفرهای بدون ویزا شده و در برخی موارد صدور ویزا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اتحادیه بین‌المللی نجوم به اعضای خود درخصوص حمایت کامل از مسافرت‌ها در این مقطع زمانی اطمینان می‌دهد تا آزادی رفت و آمد دانشمندان کمتر تحت تاثیر این اقدامات قرار گیرد.

با وجود اینکه اتحادیه بین‌المللی نجوم در پی تاثیرگذاری در تصمیمات سیاسی کشورها درخصوص مسایل امنیتی نیست، نگران تاثیر این محدودیت‌ها در سهولت رفت و آمد اعضای خود است.

به دنبال این اقدامات، اتحادیه بین‌المللی نجوم از اعضای خود می‌خواهد تا برنامه حضور خود در رویدادهای بین‌المللی علمی را حتی با وجود دشواری‌ها در اخذ ویزا تغییر ندهند.

هر یک از اعضا در صورت مواجه شدن با مشکلاتی که ممکن است در این شرایط ایجاد شود آن را با دبیرکل مطرح کنند و اتحادیه از همه توان خود برای رفع دشواری‌ها استفاده خواهد کرد. در این خصوص اهتمام ویژه‌ای در خصوص سمپوزیم‌ها، گردهمایی‌های منطقه‌ای و مدرسه های بین المللی برای منجمان جوان که در کشورهایی که تحت تاثیر این قوانین خواهد بود به عمل خواهد آمد.

اتحادیه بین المللی نجوم خود را ملزم به رعایت اصول بیانیه جهانی بودن علم می‌داند که نیازمند آزاد بودن رفت و آمد، عضویت، اظهار نظر و ارتباط دانشمندان و مخالف تبعیض قومیتی، مذهبی، ملیت، زبان و عقاید سیاسی است.»

انتهای پیام

کد N1062582