آغاز مذاکرات جدید صلح لیبی در تونس/ نشست 5+5 و تاکید بر حل سیاسی بحران لیبی

همزمان با آغاز مذاکراتی جدید برای برقراری صلح در لیبی تحت نظارت سازمان ملل، فرستاده این سازمان خواهان پایان دادن به نقض‌ حقوق بشر در طرابلس شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، دور جدید مذاکرات صلح لیبی روز پنج شنبه با حضور مارتین کوبلر، فرستاده جدید سازمان ملل به لیبی در تونس آغاز شده است.

در بیانیه هیئت سازمان ملل در لیبی آمده که شرکت کنندگان در این نشست‌ها که پیش از نشست بین المللی در خصوص لیبی که آن هم قرار است روز یکشنبه در ایتالیا برگزار شود، راه‌های پیشبرد مذاکرات صلح را مورد بررسی قرار می‌دهند.

کوبلر نیز ضمن ابراز امیدواری در خصوص ادامه مذاکرات برای رسیدن به توافق درخصوص نقش راهی جهت تشکیل دولت وحدت ملی در نزدیک ترین زمان ممکن، اعلام کرد: در نشست تونس نمایندگان پارلمان طبرق -که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده- و نمایندگان کنگره ملی منحل شده لیبی (دولت طرابلس) شرکت دارند.

این کنفرانس در راستای تلاش‌های سازمان ملل برای سوق دادن طرف‌های درگیر لیبی برای امضای توافق صلح و تشکیل دولت توافقی است.

از سوی دیگر وزرای دفاع کشورهای تونس، لیبی، الجزایر، مراکش و موریتانی و نیز پنج کشور اروپایی فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و مالت توافقنامه‌ای را تحت عنوان پنج+پنج امضا کردند که در این توافقنامه بر لزوم رسیدن به راهکاری سیاسی جهت خروج از بحران لیبی تاکید شده است. همچنین در این توافقنامه تاکید شده که راهکار نظامی جایی در حل بحران لیبی ندارد.

علاوه بر این فرستاده سازمان ملل به لیبی خواهان پایان درگیری‌ها و نقض حقوق بشر در طرابلس شد.

وی تاکید کرد: این اقدامات آثار مخربی بر زندگی ساکنان لیبی دارد.

از سوی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه برای رایزنی در خصوص لیبی به ایتالیا می‌رود. وی قرار است برای بررسی آخرین تحولات لیبی با همتای ایتالیایی خود دیدار کند.

انتهای پیام

کد N1062090