اعتراض هم‌پیمانان عربستان به حضور "بلک واتر" در یمن/کشته شدن یک نیروی بلک واتر در تعز

یمن

منابعی آگاه اعلام کردند که امارات بیشتر نیروهای خود را از پایگاه‌هایش در یمن تخلیه کرده و تنها برخی نیروهایش در برخی مناطق نظامی در بندر عدن حضور دارند. در همین راستا مصر، سودان و موریتانی اعتراض خود را نسبت به حضور شرکت بدنام "بلک واتر" در یمن به ریاض ابلاغ کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برخی منابع آگاه در گفتگو با روزنامه الاخبار اعلام کردند، پس از آنکه خسارات شدیدی به نیروهای اماراتی مستقر در یمن وارد شد،‌ دولت امارات از چند هفته قبل شروع به عقب نشینی نیروهای خود در چند مرحله از یمن کرده و شروع به جایگزینی نیروهای خود با شرکت مقاطعه کار امنیتی - نظامی "بلک واتر" کرد. تاکنون 14 تن از آنها از جمله چند مشاور انگلیسی، استرالیایی و فرانسوی در تعز کشته شده‌اند.

حضور نیروهای جایگزین "بلک واتر" در میان گروه‌های مسلح در تعز جنجال بزرگی در یمن به پا کرده و برخی از کارشناسان مسایل سیاسی حضور این نیروها را به اختلافات امارات با عربستان مربوط دانسته و اظهار داشتند، این اختلافات باعث شده امارات نیروهای خود را از یمن خارج کرده و تنها به مقاطعه‌کاران خارجی اکتفا کند.

روز گذشته نیز یکی از مسئولان عملیات بلک واتر به نام ماسیاس یاکنباه که یک مکزیکی الاصل است در جبهه العمری در غرب استان تعز کشته شد و جسد وی توسط یک هواپیمای آمریکایی با لوگوی بلک واتر به همراه اجساد چند مشاور نظامی انگلیسی و کولومبیایی منتقل شد.

روزنامه الاخبار نوشت، تمامی کشورهای مصر، سودان و موریتانی که عضو ائتلاف عربی ضد یمن هستند اعتراض خود را نسبت به مشارکت این نیروها در نبردی که شعار به اصطلاح "حمایت از امنیت ملی عربی" را یدک می‌کشد به مقامات عربستان ابلاغ کردند.

انتهای پیام

کد N1061814