روسیه کار ساخت نخستین نیروگاه انرژی هسته‌ای ترکیه را متوقف کرد

مقامات انرژی ترکیه اعلام کردند، پس از اینکه روابط بین مسکو و آنکارا پس از سرنگونی جنگنده روسی به سردی گروید شرکت روسی روس اتم کار ساخت و ساز در اولین نیروگاه انرژی هسته‌ای ترکیه را متوقف کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، مقامات انرژی ترکیه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کردند، شرکت دولتی روس اتم قرارداد ساخت پروژه 20 میلیارد دلاری ساخت نخستین نیروگاه انرژی هسته‌ای در ترکیه را فسخ نکرده است و به دلیل بندهای مرتبط با خسارت‌های سنگین نسبت به فسخ قرارداد بی میل است. با این حال ترکیه در حال حاضر دیگر گزینه‌های بالقوه برای این پروژه را بررسی می‌کند.

ترکیه در سال 2013 به شرکت روس اتم ماموریت داد تا راکتورهای 1200 مگاواتی را در ترکیه بسازد آنکارا مشتاق بوده است تا خود را از وابستگی به انرژی های وارداتی رهایی بخشد.

روس اتم در ابتدا متعهد شد تا نخستین راکتور را در شهر اکویو در جنوب ترکیه که برای سال 2019 آماده می‌شود،‌ بسازد اما معضلات نظارتی و مشکلات مالی روسیه پیشرفت این پروژه را کند کرده است.

روسیه به عنوان بخشی ازبسته تحریمی بر سر حادثه سرنگونی جت جنگنده‌اش در 24 نوامبر وارد برخی کالاهای غذایی از ترکیه را در اقدامی تلافی جویانه ممنوع کرده است.

انتهای پیام

کد N1061737