اشرف غنی در دیدار ظریف:

شکل‌گیری داعش در افغانستان خطری جدی به شمار می‌رود

سیاسی

اشرف غنی گفت: شکل گیری گروه داعش در افغانستان خطری جدی است و شماری از گروه های مسلح وجود دارند که در حال تغییر بیرق شان از سفید به سیاه هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری «بخدی»، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و «اشرف غنی» رییس جمهوری افغانستان که برای شرکت در کنفرانس «قلب آسیا» به اسلام آباد پاکستان سفر کرده بودند دیروز با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. 

دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که در این دیدار که دیروز صورت گرفت «اشرف غنی» با وزیر خارجه ایران دیدار و  درباره چگونگی همکاری های دو جانبه بحث کردند.

وزیرخارجه ایران در این دیدار تصریح کرد: ایران می تواند با افغانستان در بخش های مختلف از جمله کنترل آب همکاری کند.

«محمد جواد ظریف» گفت: ایران به منظور جلب همکاری ها که از جانب دولت افغانستان در زمینه های اقتصادی، امنیتی، مدیریت آب و بخش های دیگر مطرح شده، همکاری می کند.

رییس جمهور افغانستان نیز در این دیدار در زمینه مدیریت آب به وزیر خارجه ایران گفت: در مورد آب های هلمند یک توافقنامه جامع وجود دارد که در راستای تصویب آن نمایندگان هر دو کشور صحبت خواهند کرد.

محمد اشرف غنی همکاری های ترانزیتی را برای افغانستان و ایران مفید خواند و گفت: خط راه آهن که از ولایات مختلف افغانستان و منطقه می گذرد ایران را به تاجکستان وصل می سازد.

جواد ظریف از حضور داعش در منطقه ابراز نگرانی کرد و گفت: حضور داعش در افغانستان خطراتی را برای منطقه نیز به بار آورده است.

اشرف غنی گفت: شکل گیری گروه داعش در افغانستان خطری جدی است و شماری از گروه های مسلح وجود دارند که در حال تغییر بیرق شان از سفید به سیاه هستند.

محمد اشرف غنی در ادامه بر تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی افغانستان به منظور مبارزه جدی با تروریستها و داعش تأکید کرد و گفت: حضور قوای نظامی قدرتمند به معنی کاهش و جلوگیری از چنین خطراتی است.

کد N1061624