درخواست نبیه بری از قطب‌های مسیحی لبنان برای رسیدن به توافق/میشل عون برای فرنجیه شرط گذاشت

لبنان,رئیس جمهوری

رئیس پارلمان لبنان از سیاستمداران مسیحی کشورش خواست تا بر سر پست ریاست جمهوری که 18 ماه است خالی مانده، به تفاهم برسند چراکه ادامه رکود سیاسی در کشور به نفع "تروریست‌ها" است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در بیانیه‌ای که از سوی دفترش منتشر شده، اعلام کرد که بهترین سناریو در این خصوص تفاهم داشتن بین سلیمان فرنجیه، رئیس جناح المرده و میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح است.

این درخواست نبیه بری همزمان با نشست دو نامزد مطرح ریاست جمهوری لبنان مطرح شد.

بعد از پایان دیدار میان دو نامزد که اولین دیدار از زمان مطرح شدن نام فرنجیه به عنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری لبنان از سوی سعد حریری، رهبر جریان المستقبل و نخست وزیر پیشین بود، هیچ بیانیه و یا اظهارنظری صادر نشد.

در همین حال مازن ابراهیم رئیس دفتر شبکه الجزیره در بیروت گفت که شایعات حاکی از آن است که عون بر مواضع خود مبنی بر اینکه او همچنان نامزد اصلی گروه 8 مارس در انتخابات باشد، اصرار داشته است.

و بر اساس همین شایعات فرنجیه نیز به عون اعلام کرد که در نامزدی او برای انتخابات همواره از عون حمایت خواهد کرد و آن دو طی مراحل آتی با هم فعالیت خواهند داشت.

اما منابع نزدیک به میشل عون به شبکه العربیه گفتند که فضای دیدار بین دو طرف مثبت بود و یک اصل جدی و عمیق برای هماهنگی در مرحله آینده ترسیم شد.

این منابع افزودند: ژنرال میشل عون به اصول و خواسته‌های خود که قبلا اعلام کرده، پایبند است به ویژه در خصوص شروط قبلی‌اش.

اخیرا میشل عون یک سری خواسته را به عنوان مقدمه موافقت خود با نامزدی فرنجیه و گام برداشتن در مسیر حل پرونده ریاست جمهوری مطرح کرده بود.

این منابع افزودند که ژنرال بار دیگر خواسته‌های خود را مقابل مهمانش یعنی فرنجیه مطرح کرده که به این ترتیب هستند:

- قانون انتخابات جدید بر اساس نسبیت.

- انتصاب‌های امنیتی درجه اولی که احتمالا شامل فراخواندن ژنرال به خدمت و تعیینش به عنوان فرمانده ارتش است.

- انتصاب‌های اداری در سازمان‌های بین‌المللی به ویژه به عنوان کارمندان ارشد در سایه وجود بیش از 80 پست خالی.

- دادن قول تصدی وزارت انرژی و نفت و وزارتخانه‌های دیگر به جریان آزاد ملی که احتمالا وزارت کشور و ارتباطات از جمله آنهاست.

این منابع گفتند که میشل عون در مقابل تحقق این شروط حاضر به حمایت از فرنجیه است.

به گفته این منابع، دو طرف توافق کردند که همکاری‌ها در راستای تحقق اهداف مشترک به ویژه به منظور اتحاد قطب‌های مسیحی تلاش کنند.

انتهای پیام

کد N1061575