قائم‌مقام وزیر امور خارجه ایران:

اسلام‌هراسی در غرب، کمکی به مبارزه با تروریسم نمی‌کند

سیاسی

خانم «لنیتا تویواکا»، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند، که در راس یک هیات بزرگ اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، با مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قائم مقام وزیر امور خارجه در این دیدار با اشاره به وجود زمینه های مثبت برای توسعه مناسبات بین ایران و فنلاند، بر گسترش همکاریهای دو کشور در زمینه های مختلف تاکید کرد.

مرتضی سرمدی تصریح کرد: با افزایش رفت‌وآمد هیاتهای دو کشور، مشورت و رایزنی برای ارتقاء روابط به‌ویژه در زمینه اقتصادی گسترش می یابد که خود بسیار خوب است.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان خواستار همکاری دو کشور در زمینه سرمایه گذاری و سایر حوزه‌هایی که در آن قابلیت همکاری وجود دارد، شد.

مرتضی سرمدی با اشاره به نگاه مشترک دو کشور به تروریسم و افراطی گری، تصریح کرد: تروریسم به یک منطقه محدود نمی‌شود و می تواند به سراسر جهان گسترش یابد.

وی با ابراز تاسف از اظهارات یکی از نامزدهای ریاست جمهوری در آمریکا مبنی بر لزوم ممانعت از ورود مسلمانان به خاک آمریکا، تاکید کرد: اسلام هراسی در غرب کمکی به مبارزه با تروریسم نمی‌کند، بلکه این‌گونه اظهارات هدیه‌ای به گروههای افراطی است که می توانند با تبلیغات برای خود سربازگیری کنند.

لنیتا تویواکا، وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند نیز در این ملاقات تصریح کرد: هیاتی که از فنلاند به کشورمان سفر کرده، بزرگترین هیات فنلاندی است که ظرف سالهای اخیر از جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده است.

وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند افزود: مذاکرات خوبی با طرفهای ایرانی در زمینه های مختلف از جمله مسائل انرژی، جنگلداری و امور بهداشت و درمان داشتیم.

لنیتا تویواکا همچنین با اشاره گسترش تروریسم و افراطی گری و سرایت آن به اروپا، آن را خطری برای جهان دانست و بر لزوم همکاری کشورها در این رابطه تاکید کرد.

وزیر توسعه و تجارت خارجی فنلاند همچنین موضوع آوارگان و مهاجرت آنها به اروپا را نیز از موضوعات قابل‌توجه ذکر کرد که جامعه بین‌المللی باید برای تدبیر در مورد ریشه‌ها و عواقب آن، همکاری کند.

انتهای پیام

کد N1061241