معاون پژوهش جامعه المصطفی(ص):

۱۵ قطب علمی به زبان‌های مختلف ایجاد می شود

معاون پژوهشی جامعه المصطفی(ص) با تشریح برنامه‌های هفته پژوهش گفت: ۱۵ قطب علمی به زبان‌های مختلف دنیا در جامعه المصطفی(ص) ایجاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، به تشریح برنامه‌های معاونت پژوهش المصطفی و پژوهشگاه بین‌المللی این نهاد پرداخت و گفت: به مناسبت هفته پژوهش که از یکشنبه هفته آینده و بعد از تعطیلات حوزه خواهد بود، برنامه‌های مختلفی از جمله گردهمایی معاونان پژوهش، برپایی نمایشگاه و اجلاسیه مدیران و دبیران پژوهشی گروه‌های علمی برگزار خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه بین‎المللی المصطفی(ص) ادامه داد: در روز یکشنبه 21 آذرماه گردهمایی معاونان پژوهش مراکز المصطفی برگزار و در 9 مرکز نیز نمایشگاه آثار آنان برپا می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت 150 گروه علمی تربیتی اظهار کرد: روز دوشنبه سومین اجلاس مدیران و دبیران پژوهشی گروه‎های علمی تربیتی برگزار می‎شود و رئیس جامعه المصطفی نیز در این مراسم سخنرانی خواهد کرد.

عباسی تصریح کرد: رونمایی از 50 اثر جدید جامعه المصطفی(ص) از جمله برنامه‌هایی است که در هفته پژوهش صورت خواهد گرفت همچنین گردهمایی سردبیران نشریات این نهاد حوزوی نیز از دیگر برنامه‌های هفته پژوهش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون 33 نشریه علمی در داخل جامعه المصطفی و 19 نشریه نیز در خارج منتشر می‌شود عنوان کرد: این پژوهشگاه دارای 5 پژوهشکده است که هر پژوهشکده یک نشست علمی نیز خواهد داشت.

عباسی با بیان اینکه ده مرکز پژوهشی در کشورهای مختلف از سوی جامعه المصطفی و در داخل کشور فعالیت دارد ادامه داد: 15 قطب زبانی پژوهشی نیز راه اندازی خواهد شد که برخی از آن ها از جمله قطب زبانی مالایی، انگلیسی و عربی ایجاد شده است.

وی افزود: پژوهشکده علوم اسلامی با هفت گروه نیز به تولید کارهای ناظر به نیازهای روز بین‌المللی در زمینه علوم اسلامی مشغول است که از جمله آنها تعاملات علمای اهل سنت و شیعه در قرون گذشته است.

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) گفت: پژوهشکده علوم اسلامی نیز به تولید متون آموزشی با نگاه اسلامی می‌پردازد همچنین پژوهشکده ادیان و فرق که نشست‌های علمی مشترک و گفت‌و گوهای اسلام و مسیحیت را ایجاد کرده و گفت‌وگو با مسیحیت ارتودکس و ایران و اسلام و کنفسیوس برگزار شده است.

وی از اجرای طرح علمی مواجهه ادیان با پدیده فمینیزم خبر داد و گفت: این پروژه تحقیقاتی مصوب شده است.

عباسی از فعالیت پژوهشکده اسلام و غرب خبر داد و اظهار کرد: این پژوهشکده که 5 سالی است در حال فعالیت است 56 اثر به انگلیسی تولید کرده است و 33 اثر نیز در حال تدوین دارد.

وی پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای را از دیگر پژوهشکده‌ها برشمرد و کار آن را جریان‌سازی فکری، فرهنگی و سیاسی عنوان کرد.

وی اظهار کرد: از دیگر بخش‌های معانت پژوهش المصطفی دفتر تدوین متون درسی و ترجمه است که متون درسی را برای دانش‌پژوهان المصطفی تولید می‌کند.

وی افزود: پژوهشگاه المصطفی(ص) تاکنون 277 اثر چاپ کرده است، 33 اثر در حال انتشار است و 165 اثر نیز در حال تدوین دارد که 125 اثر نیز نهایی شده است.

وی از انتشار 1800 عنوان کتاب توسط انشتارات المصطفی(ص) خبر داد و بیان کرد: از این تعداد 500 اثر به زبان‌های غیرفارسی منتشر شده و شعار ما یک کتاب در هر روز است و در سال جاری نیز تا آذرماه 290 کتاب چاپ کرده ایم و تا پایان سال به 400 اثر می‌رسد.

عباسی در ادامه از برگزاری هجدمین جشنواره شیخ طوسی در بهمن ماه امسال خبر داد و افزود: تاکنون 660 اثر و 120 مقاله دریافت شده است و بخش ویژه آن نیز به بحث گفت و گوی اسلام و جهان معاصر اختصاص دارد.

عباسی اظهار کرد: اهدای جایزه جهانی المصطفی(ص) نیز در مراسمی در روز دهم دی ماه صورت می‌گیرد که این جایزه امسال به شیخ عیسی قاسم، از رهبران انقلاب بحرین اختصاص دارد.

وی با اشاره به نامه اخیر رهبری نیز گفت: ماموریت ویژه‌ای به پژوهشکده اسلام و غرب داده شده و 16 اثر این پژوهشکده درباره نامه‌های رهبری به جوانان غربی خواهد بود.

انتهای پیام

کد N1061119