برگزاری همایش ملی عالم واقف در بروجرد

همایش ملی عالم واقف در بروجرد آغاز به‎کار کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بروجرد در حاشیه این همایش، گفت: در این همایش اندیشمندانی به بررسی ابعاد شخصیتی ماندگار حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) می‌پردازند.

حجت الاسلام رضا گودرزی با بیان اینکه در این همایش شرکت‌کنندگانی از سراسر کشور حضور خواهند داشت، اظهار کرد: عناوین مقالات ارسال شده به این همایش شامل نقش آیت‎الله بروجردی در ترویج فرهنگ اهل البیت(ع)، نقش ایشان در وقف و توسعه حوزه‎های علمیه، نقش عالمان دینی در ترویج فرهنگ وقف، نقش وقف در اقتصاد مقاومتی، وقف از دیدگاه قرآن و عترت و جایگاه وقف در فقه اسلامی هستند.

وی با اشاره به اینکه جوایزی به 18 مقاله در شش عنوان مطرح شده اهدا می‎شود، تصریح کرد: هدف از برگزاری این همایش پاسداشت مقام علمی و مجاهدت‎های عالم فرزانه و مرجع بزرگ تقلید جهان تشیع است.

این مقام مسئول اضافه کرد: همایش عالم واقف با همت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بروجرد و مشارکت دیگر نهادهای مرتبط برگزار می‎شود.

سید حسین طباطبایی بروجردی در سال ۱۲۵۴ خورشیدی (۱۲۹۲ هجری قمری) در بروجرد متولد شد و در 10 فروردین سال 1340شمسی(13 شوال 1380 هجری قمری) در سن 86 سالگی به علت بیماری قلبی در قم وفات یافت.

آیت الله العظمی بروجردی، پس از گذراندن مقدمات علوم در سن هجده سالگی وارد دارالعلم اصفهان شد و از ابوالمعالی، سید مدرس، آیت الله سید محمدباقر درچه ای سطوح فقه و اصول و ادبیات عرب را آموخت.

وی سال‎ها در نجف از آخوند خراسانی، سید محمد کاظم یزدی، مرتضی طالقانی، آقا شریعت اصفهانی در رشته خارج فقه و اصول تحصیل کرد و خود در علوم عقلی و نقلی به مرتبه اجتهاد و استادی ارتقا یافت.

این عالم در سن 30 سالگی در ردیف استادان حوزه نجف به تدریس علما اشتغال داشت، آیت‎الله بروجردی بعد از ده سال اقامت در عتبات در سال ۱۳۲۸ از عراق وارد بروجرد شد و مدت 30 سال در زادگاه خود به ترویج، تدریس و تألیف مشغول شد.

وی پس از چند سفر به قم در برهه ای از زمان در جمله مدرسین حوزه این شهر قرار گرفت و دیری نگذشت که پس از فوت آیت الله حائری به تدریج در راس اساتید بزرگ این حوزه قرار گرفت.

تا سال ۱۳۲۴ که آیت‎الله العظمی بروجردی به‎واسطه عارضه کسالت، از بروجرد به قصد معالجه به تهران عزیمت کرد و سپس برای ادای نذر خود به قم وارد شد، مراجع ثلاث(آیات خوانساری، حجت و صدر)حوزه علمیه قم را اداره کردند تا اینکه پس از ماندگار شدن آیت‎الله بروجردی در قم، مرجع مطلق جهان تشیع و رئیس حوزه علمیه قم شد و بدان رونق فوق العاد ه بخشید.

انتهای پیام

کد N1061098