دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:

سیستان و بلوچستان در حوزه حقوق کودک و نوجوان نیازمند توجه ویژه است

سیاسی

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: آمار کودکان بازمانده از تحصیل، فاقدان شناسنامه و معتاد در سیستان و بلوچستان نگران‌کننده است.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: آمار کودکان بازمانده از تحصیل، فاقدان شناسنامه و معتاد در سیستان و بلوچستان نگران‌کننده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مظفر الوندی در حاشیه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با توجه به اقدامات انجام شده و در دست اجرا از سوی سازمان ها و نهادهای مرتبط امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد حل مشکلاتی از این دست باشیم.

وی گفت: حل مشکلات این قشر حساس جامعه نیازمند این است که مسئولان با حساسیت بیشتری به حقوق کودکان توجه کنند؛ چرا که وظیفه حاکمیت احقاق حقوق کودکانی است که به‌تنهایی توان دفاع از حق خود را ندارند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک افزود: سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند کمک خوبی در زمینه حل مشکلات کودکان تا سن ۱۸ سال داشته باشند که این می‌طلبد مسئولان در زمینه بیان مشکلات با آنان صادق بوده و همکاری‌شان را قبول کنند.

الوندی ادامه داد: ایران اسلامی از سال ۱۳۷۲ به عضویت کنوانسیون بین المللی حقوق کودکان درآمده که از آن زمان تا کنون تمام فعالیت های کنوانسیون ملی حقوق کودک کشورمان به صورت متمرکز در تهران در حال انجام است.

وی بیان کرد: با توجه به اهمیت نقش کودک و بر اساس خواست کنوانسیون مبنی بر ورود جداگانه به استان‌ها برای اطلاع ملموس‌تر از مشکلات مقرر شد پیگیری حقوق کودکان به طور جدی در تمام نقاط کشور در کارگروه‌های بانوان و خانواده انجام شود.

از سال ۱۳۸۸ نظارت بر حقوق کودکان به وزارت دادگستری واگذار شده که بهمن ماه، کنوانسیون ملی حقوق کودک جمهوری اسلامی ایران باید گزارش خود را در خصوص وضعیت کودکان کشور در کنوانسیون بین المللی حقوق کودک مطرح کند.

بر اساس این گزارش، الوندی به مبانی قانونی، دینی و اسناد بین المللی لازم الاجرا در این خصوص اشاره و تاکید کرد که از جنبه های مختلف حقوقی، اخلاقی و عاطفی مکلف به رعایت و ارتقاء حقوق کودکان در جامعه هستیم.

الوندی با اشاره به بازدید خود از بعضی مراکز نگهداری کودکان در شهر زاهدان تاکید کرد: گرچه مسائل و مشکلات کودکان در سراسر کشور عموماً وجه مشترک دارند، اما برخی موضوعات در استان سیستان و بلوچستان نیازمند توجه ویژه از سوی مسئولان و سازمان‌های غیردولتی و سایر اقشار فرهیخته جامعه می‌باشد.

در نشست کارگروه بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان، تعدادی از اعضای این کارگروه مسایلی را در مورد توجه به وضعیت کودکان اعلام و جمشیدنژاد معاون سیاسی اجتماعی استان نیز از عزم مسئولان استانی برای کاهش مشکلات حوزه کودکان خبر داد.

جمشید نژاد موضوعاتی نظیر سبد غذایی کودکان، بازماندگان از تحصیل و اعتیاد کودکان را در اولویت برنامه ریزی های استانی اعلام کرد.

الوندی همچنین در جلسات برخی از سمن های فعال حوزه کودک در زاهدان حاضر و با تعیین رسالت‌های مرجع ملی در خصوص گسترش دامنه فعالیت سمن ها در بخش آسیب‌های اجتماعی کودکان مطالبی را ایراد کرد.

در این جلسه نمایندگان سمن ها نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های خود، به تنگناها و موانع پیش روی سمن ها در حوزه حقوق کودک اشاره کردند.

لازم به ذکر است، در این سفر یک روزه دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و هیات همراه از شیر خوارگاه حضرت علی اصغر (ع) شهر زاهدان، مرکز نگهداری کودکان معتاد، کانون اصلاح و تربیت مرکز استان و مهدکودک زندان زنان بازدید و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار گرفتند.

انتهای پیام

کد N1061065