مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان:

کرمان در حوزه وقف جزو استان‌های تراز اول کشور است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با تاکید بر اینکه واقعیت این است که حقایق و نتایج مثبت وقف در حوزه‌های مختلف برای مردم مکتوم مانده است، تصریح کرد: نمی‌توانیم به خاطر رضایت یک یا چند نفر خشم خداوند، صاحب موقوفه و بعضا ائمه علیهم السلام را بر خود هموار کنیم و این عقلی، منطقی و شرعی نیست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، حجت الاسلام"محمد قاسمی زاده" صبح امروز 18 آذرماه در سومین همایش وقف و رسانه در استان کرمان با بیان اینکه مهمترین رکن در حوزه وقف، اطلاع رسانی، تبلیغ و آگاه‌سازی مردم است،تصریح کرد: در استان کرمان در حدود 6 هزار موقوفه و 70 هزار رقبه وجود دارد که از این حیث می‌توان گفت که جزو استان های تراز اول کشور هستیم.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم مردم استان کرمان توجه به موضوع وقف و موقوفات است، افزود: نقش رسانه‌ها به ویژه مطبوعات، خبرگزاری و سایت‌ها بر کسی پوشیده نیست و صدا و سیما را در جای خود باید بحث کرد که یک دانشگاه عمومی است.

قاسمی زاده با تاکید بر اینکه واقعیت این است که حقایق و نتایج مثبت وقف در حوزه‌های مختلف برای مردم مکتوم مانده است، تصریح کرد: نمی‌توانیم به خاطر رضایت یک یا چند نفر؛ خشم خداوند، صاحب موقوفه و بعضا ائمه علیهم السلام را بر خود هموار کنیم و این عقلی، منطقی و شرعی نیست.

وی با بیان اینکه حتی برخی افراد که از منافع وقف برخوردار هستند، حاضر نیستند به موضوع وقف بپردازند، تصریح کرد: آیا کسی می‌داند چند درصد از فضای سبز شهری، مدارس و دانشگاه‌های شهر و استان کرمان وقف هستند؟ و یا چند درصد از ادارات دولتی در اراضی وقفی ساخت و ساز کرده و به مردم خدمت ارائه می کنند؟

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان با بیان اینکه مردم باید بدانند وقف در تمام شئونات زندگیشان ساری و جاری است، تصریح کرد: زمانی که بپذیریم وقف، آینده دنیوی و اخروی برای ما خواهد داشت، برای ما راحتتر خواهد بود که بگوییم نتایج وقف چیست؟

وی با گلایه از برخی دستگاه‌های اجرایی در استان افزود: به عنوان مثال بیشترین آمار اراضی در حوزه وقف در اختیار فلان دستگاه است اما در هفته وقف حتی حال همکاران ما را نمی پرسد و این می شود که نمی توانیم ببینیم نتایج وقف کجاست.

قاسمی زاده تصریح کرد: اگر همه ما، چه کسانی که از وقف استفاده می کنند یا نه و اصحاب رسانه برای اطلاع رسانی تلاش بکنند، مردم به آثار وقف خیلی خوشبین می شوند.

وی بیان کرد: از مجموع 160 وقف سال گذشته در استان کرمان که ما اطلاع پیدا کرده ایم، 24 مورد توسط بانوان انجام شده و جمعیت قابل توجهی را شامل می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان اظهار کرد: 75 مورد وقف عام المنفعه در سال گذشته داشته ایم که برای موضوعات اجتماعی وقف صورت گرفته، همان امری که ما تاکید بر انجام آن داریم و نتیجه حمایت ها، تبلیغات، همراهی و زمینه سازی رسانه بوده است.

وی افزود: فضا فضای خوبی در استان شده و افتخار داریم که بگوییم بهترین وقف ها در استان کرمان صورت می گیرد اما کافی نیست.

قاسمی زاده تصریح کرد: وقف از حیات تا ممات جاری و ساری است و اگر همه با هم باشیم می توانیم بر مشکلات و معضلات غلبه کنیم.

انتهای پیام

کد N1061064