سازمان ملل: بیش از 9 هزار تن در درگیری‌های اوکراین کشته شدند

سیاسی

سازمان ملل اعلام کرد: بیش از 9 هزار تن از آغاز درگیری‌ها در اوکراین کشته شده‌اند و به رغم توقف درگیری‌ها میلیون‌ها تن در شرایط اضطراری به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دفتر حقوق بشر سازمان ملل از تشدید خصومت‌ها در منطقه جنگ زده شرق اوکراین ابراز نگرانی کرد.

این دفتر در آخرین گزارش خود در اوکراین اعلام کرده است که از 16 اوت تا 15 نوامبر 47 غیرنظامی کشته و 131 تن در مناطق مورد درگیری شرق اوکراین زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش حداقل 9 هزار و 908 تن از جمله غیرنظامیان، سربازان و شبه نظامیان از آغاز درگیری‌ها در اواسط آوریل 2014 تا اواسط ماه گذشته کشته و 20 هزار و 732 تن زخمی شده‌اند.

در این گزارش آمده است: 52 درصد از تلفات از ماه اوت به دلیل انفجار مین‌های کاشته شده و دیگر مواد منفجره بوده به همین دلیل مین‌زدایی و اقدامات هشداردهنده مناطق مین گذاری شده در دو طرف خط تماس بسیار ضروری است.

وزارت امور اضطراری اوکراین گفته است که تا ماه گذشته مناطق جدایی طلب دونتسک و لوگانسک را پاکسازی کرده است.

بنا به گفته این وزارتخانه بیش از 44 هزار مین در این مناطق وجود داشته است.

در گزارش سازمان ملل با هشدار نسبت به اینکه به دلیل بارش برف و سرمای شدید ممکن است شرایط بسیار خطرناک شود آمده است نقشه گذاری میدان‌های مین به طور ناقص و غیر دقیق انجام شده و باید علائم خاصی برای هشدار به مردم در این مناطق گذاشته شود.

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در بیانیه خود گفته است: غیرنظامیان در مناطق مورد درگیری شرق اوکراین سال سختی را به پایان بردند و سال دشواری را از لحاظ انسانی آغاز می‌کنند. افراد مسن به نیازهای ضروری‌شان دسترسی ندارند و معلولان کمک‌های چندانی نمی‌شوند و دسترسی به بهداشت ومراکز پزشکی بسیار کم و ناقص است.

در این گزاش آمده است: غیرنظامیان در مناطق تحت کنترل گروههای مسلح در دونتسک و لوگانسگ با نقض مکر وجدی حقوق بشر از جمله کشتار، کار اجباری و اخراج مواجه هستند و نیروهای دولتی هم از بازداشت‌های مخفیانه و ساختی استفاده می‌کنند.

زید الحسین دو طرف درگیری را به نقض حقوق بشر در مناطق تحت کنترلشان متهم کرد.

انتهای پیام

کد N1061008