فؤاد ایزدی:

برگشت‌پذیری در قطعنامه پیشنهادی به شورای حکام دیده می‌شود

سیاسی

یک استاد دانشگاه گفت: متن گزار ش آمانو از یک طرف بحث بسته شدن و از دیگر سو بازگشت پذیری را مطرح می‌کند. برگشت‌پذیری در قطعنامه پیشنهادی به شورای حکام دیده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، فؤاد ایزدی در مصاحبه با رادیو گفتگو با اشاره به گزارش نهایی آژانس در موضوع پی ام دی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران قبول ندارد که هیچگاه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ابعادی نظامی داشته؛ منتهی آژانس اصرار دارد از این واژه استفاده کند.

وی تصریح کرد: در متن گزارش آمانو هیچ سند و مدرکی دال بر اثبات این ادعا وجود ندارد و دلیل این ادعا را مبنی بر ارائه مدارکی از سوی برخی کشورهای عضو دانسته است.

ایزدی بر اساس گزارش آژانس بسته شدن پرونده پی ام دی را ضروری خواند و در عین حال گفت: در قطعنامه پیشنهادی ۱+۵ به یکسری از متون قبلی مرتبط با پرونده هسته ای ایران اشاره و اظهار شده که پرونده پی ام دی بسته می شود ولی در بند ۱۴ آمده که آژانس این حق را برای خود قائل است که تا ۱۰ سال به این موضوعات بازگردد.

این استاد دانشگاه افزود: این متن از یک طرف بحث بسته شدن و از دیگر سو بازگشت پذیری را مطرح می کند که در ادبیات عموم جامعه همچون استخوان لای زخم گذاشتن است تا در آینده فعالیت مخرب خود را اجرایی کنند. برگشت‌پذیری در قطعنامه پیشنهادی به شورای حکام دیده می‌شود.

ایزدی گفت: این گزارش در کل وضعیتی مثبت دارد تا قطعنامه های قبلی را ملغی کند ولی در بند ۴ سبکی مانند قطعنامه های سازمان ملل در حوزه هسته ای دارد؛ بگونه ای که بر اساس مکانیزم ماشه همه چیز قابل بازگشت است.

 

کد N1060887