آتش بس در یمن، همزمان با مذاکرات

دولت یمن از توافق آتش بس هفت روزه همزمان با آغاز مذاکرات میان حوثی ها و دولت این کشور خبر داد.

آتش بس در یمن، همزمان با مذاکراتدولت یمن از توافق آتش بس هفت روزه همزمان با آغاز مذاکرات میان حوثی ها و دولت این کشور خبر داد.

 

 

یورونیوز گزارش داد: دولت یمن از توافق آتش بس هفت روزه همزمان با آغاز مذاکرات میان حوثی ها و دولت این کشور خبر داد. قرار است این مذاکرات از روز پانزدهم دسامبر و در سوییس برگزار شود اما هنوز مکان دقیق آن مشخص نیست.

یکی از ساکنان شهر صنعا با ابراز امیدواری برای طولانی بودن این آتش بس می گوید: «ما از کشتار و ویرانی خسته شده ایم و به صلح پایدار در یمن نیاز داریم. امیدوارم این آتش بس تنها برای ارسال کمک های انساندوستانه نباشد و با پایان جنگ همراه باشد.»

رهبران حوثی ها اعلام کرده اند تنها در صورت توقف بمباران هوایی شهرهای این کشور توسط عربستان سعودی حاضر خواهند بود در این مذاکرات شرکت کنند.

نمایندۀ ویژه سازمان ملل برای میانجی گری در یمن می گوید جنگ میان حوثی ها و نیروهای دولتی به فعال تر شدن داعش در این کشور کمک کرده است. این گروه طی هفته های اخیر بر شدت عملیات خود در این کشور افزوده که منجر به کشته شدن غیرنظامیان و همچنین برخی از مسئولان دولتی از جمله فرماندار عدن شده است.

به نظر می رسد همین امر یکی از دلایل تن دادن دولت یمن و حوثی ها به این مذاکرات باشد. علاوه بر این گروه تروریستی، القاعدۀ یمن و چندین گروه مسلح دیگر نیز در این کشور در حال جنگ با یکدیگر هستند. به گفتۀ تحلیلگران سیاسی، این امر یکی از مشکلات پیش رو در این کشور برای برقراری صلح است.

52310

کد N1060825