دولت یازدهم اجرای دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی را فرماندهی می کند

روحانی

رییس جمهوری گفت: دولت یازدهم متعهد به اجرای دقیق سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اقتصاد مقاومتی است و در برنامه ششم توسعه کشور نیز که به زودی تقدیم مجلس می شود، توجه ویژه ای به این موضوع داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت ضمن تسلیت ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) اظهارداشت: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، تقویت تولید ملی و حضور در بازارهای جهانی را برای کشور ضروری است.
وی افزود: برنامه ششم توسعه به طور اساسی در چارچوب اقتصاد مقاومتی خواهد بود و امیدواریم بتوانیم در دی ماه برنامه ششم توسعه و لایحه بودجه 95 را به طور همزمان به مجلس تقدیم کنیم.
رییس دولت یازدهم یادآور شد: امسال به دلیل همزمانی بررسی برنامه ششم و لایحه بودجه سال 95 کل کشور، ارائه بودجه چند روز از چارچوبی که در گذشته داشتیم به تأخیر افتاده است که امیدواریم مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم با وقت بیشتری که می گذارند این تأخیر را جبران کنند.
روحانی با بیان این که در اقتصاد مقاومتی باید بنیه تولید ملی تقویت شود تا تولید ملی در برابر توطئه دیگران اثرناپذیر شده و اقتصاد در برابر فشارهای خارجی ایستادگی کند، گفت: باید در این راستا تولید داخلی و صادرات غیرنفتی را تقویت کرده و در اقتصاد جهانی حضور پیدا کنیم و بازارهای هدف خود را مشخص کنیم.
وی با تاکید بر ضرورت تبدیل اقتصاد دولتی به اقتصادهای خصوصی، تعاونی و غیردولتی و رفع موانع در این مسیر خاطرنشان کرد: خوشبختانه وزارتخانه ها در راستای تسهیل خصوصی سازی و واگذاری اقتصاد به مردم در حال تلاش هستند و باید کمک کنیم تا شرایطی ایجاد شود که امور به طور واقعی به مردم واگذار شده و تحرکی در اقتصاد بوجود بیاید.
رییس قوه مجریه همچنین بر ضرورت توجه به اقتصاد دانش بنیان و بکارگیری آن در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و افزود: اگر می خواهیم اقتصاد کشور رشد و درآمدها افزایش یابد باید از اقتصاد دانش بنیان به عنوان پشتوانه اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم که در این راستا باید همه همکاری و تلاش کنیم.
روحانی با یادآوری این که دولت در سال های گذشته اقدامات بسیار خوبی برای حمایت از شرکت های دانش بنیان انجام داده است، اظهارداشت: تاکنون حدود 2 هزار شرکت دانش بنیان شناسایی شده و با حمایت های دولت تقویت می شوند که باید این راه را ادامه دهیم.

** دولت با توجه به تاکیدات رهبری موظف به فرماندهی اجرای اقتصاد مقاومتی است
وی ادامه داد: دولت با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب موظف است تا اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور را فرماندهی کند، در جلسه ای که اخیراً با رهبر معظم انقلاب داشتیم ایشان تأکید داشتند که دولت باید به صحنه بیاید و سیاست های اقتصاد مقاومتی را جلو ببرد و اجرای آن را در کشور فرماندهی کند.
رییس جمهوری با بیان این که «اگر دولت به توانی فراتر از امکانات و اختیارات دولت در این مسیر نیاز داشته باشد مطمئناً رهبری نظام ، سایر قوا، نیروهای مسلح و دیگر ارگان ها و دستگاه ها کمک و حمایت خواهند کرد»، گفت: امیدواریم حرکت خوبی را در پیش رو داشته و با رفع تحریم ها بتوانیم گام های بلندتر و مؤثرتری را برداریم.
روحانی با بیان این که در دوران پس از برداشته شدن تحریم ها رشد تولید و صادرات شرایط بهتری را پیدا خواهند کرد، یادآور شد: ما باید شرایطی را در پساتحریم و پسابرجام بوجود آوریم که هم سرمایه های خارجی و تسهیلات مالی و فناوری های مورد نظر جذب شده و هم صادرات کشور افزایش پیدا کند و بتوانیم بازارهای هدف را در منطقه و جهان شناسایی و تعریف کنیم.
وی با بیان این که سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف شده تا شاخص های اقتصاد مقاومتی را تعیین کند تا بتوانیم روند پیشرفت ها را به طور دقیق معرفی کنیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم به نقطه ای برسیم که دولت سیاست های اقتصاد مقاومتی را به گونه ای اجرا و عملیاتی کند که همگان در پیشگاه مردم و قانون سربلند و سرافراز باشیم.

** کشورها از سخنان و اقدامات واهی که به ضرر مسلمانان جهان است، خودداری کنند
رییس قوه مجریه در بخش نخست سخنان خود نیز با تسلیت ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) گفت: ملت بزرگ ایران همواره احترام و عظمت این روزهای بزرگ را مدنظر قرار داده و امسال نیز به خوبی پاس خواهند داشت.
روحانی با بیان این که امروز دنیا هر آنچه از علم، دانش، تمدن و پیشرفت در اختیار دارد بخاطر خدماتی است که اسلام برای بشریت انجام داده است، ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) اخلاق، تربیت، تزکیه، علم و دانش، تعاون، محبت در میان مردم و همزیستی مسالمت آمیز را در جامعه ترویج کرد و دین اسلام دین انسجام و وحدت و دینی است که مردم را در برخورد با یکدیگر به صلح و سلام هدایت می کند.
وی، دین اسلام را دین رحمت و صلح توصیف کرد و اظهارداشت: متأسفانه امروز افرادی در گوشه و کنار جهان به بهانه مبارزه با تروریسم اعلام می کنند که نباید مسلمانان را به دیگر کشورها راه داد و این در حالی است که خود آنان از بانیان و حامیان تروریسم هستند و این معضل را در جهان به راه انداخته و از تروریست ها حمایت می کنند. امروز باید کسانی که از تروریسم حمایت کرده و به تروریست ها کمک می کنند، پاسخگو باشند.
رییس جمهوری با بیان این که تروریسم آسایش مردم منطقه را سلب کرده است ، تصریح کرد: برخی کشورها در منطقه به خاطر سیاست های بد یا بی سیاستی، اختلافات را عمیق می کنند در حالی که باید با همه همسایگان رابطه خوبی داشته باشیم و اگر مشکلی وجود دارد آن را اصلاح کنیم.
روحانی با بیان این که کشورها باید از سخنان و اقدامات بی اساس و واهی که به ضرر مسلمانان جهان و تولیدکنندگان نفت است خودداری کنند، گفت: ما باید تلاش کنیم تا راه و دین رحمتی را که پیامبر اسلام (ص) به مردم هدیه داد، در جهان تبلیغ و ترویج کنیم.
وی، امام حسن مجتبی (ع) را امام رحمت، رأفت و وحدت توصیف کرد و اظهارداشت: ایشان برای ایجاد وحدت و صلح میان مسلمانان ، زخم زبان ها و زجرهای زیادی را متحمل شدند.
رییس جمهوری همچنین با بیان این که امام رضا (ع) نیز به خاطر مصلحت دنیای اسلام، اقدام به مهاجرت از مدینه به مرو کرد، خاطرنشان کرد: دنیای اسلام منافع فراوانی را از سفر امام هشتم به دست آورد و امام رضا (ع) توانست با فرصتی که بدست آمد، علم واقعی اسلام را در جهان ترویج کرده و علوم اسلامی را در بین بزرگان ادیان دیگر و دانشمندان آنان تبیین و ترویج کند.
روحانی با اظهار امیدواری از این که بتوانیم راه و سیره پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار را در زندگی خود به کار گیریم، گفت: امام رضا (ع) فخر ایرانیان بوده و ملجأ همه مسلمانان و کسانی است که مسیر انسانیت را طی می کنند.
کد N1060782