دستگیری تبعه کُره جنوبی به اتهام بمبگذاری در معبد «یاسوکانی» ژاپن

سیاسی

دولت توکیو با دستگیری یکی از اتباع کره جنوبی مدعی شده که وی مسئول بمب گذاری در معبد «یاسوکانی» - نماد جنایات جنگی ژاپن - بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یونهاپ نیوز، پلیس ژاپن امروز چهارشنبه یکی از اتباع کره جنوبی را به اتهام بمب گذاری در معبد جنجالی «یاسوکانی» شهر «توکیو» دستیگر کرد.

در تاریخ ۲۳ ماه میلادی گذشته (نوامبر) انفجار بمب در این معبد که نماد استعمارگری امپراطوری ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم است، بی آنکه خسارت جانی در پی داشته باشد، موجب آسیب رساندن به ساختمان اصلی معبد شد.

گفته می شود که مظنون که تصاویر وی در دوربین های نصب شده در معبد ثبت شده، در همان روز وقوع انفجار ژاپن را ترک کرده و مجددا امروز چهارشنبه به این کشور بازگشته است.

اعلام خبر بازداشت این مرد ۲۷ ساله در حالی منتشر می شود که وی در نخستین اظهارات خود هر گونه ارتباط با موضوع انفجار در این معبد را تکذیب کرده است.

چین و کره جنوبی معتقدند که  معبد یاسوکانی جایگاه یادبودهای ۱۴ نفر از جنایتکاران جنگی ژاپن است. این دو کشور که در اوایل قرن بیستم مورد تجاوز نظامیان ژاپنی قرار گرفتند، این معبد را نماد نظامی گری و عدم ندامت ژاپن دانسته و به بازدید گاه و بی گاه مقامات رسمی  توکیو از آن اعتراض می کنند.

کد N1060630