ظریف با مشاور نخست وزیر پاکستان دیدار کرد/امنیت منطقه و مسئله افغانستان محور گفت وگوها

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه سه شنبه با مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی دیدار کرد و دو طرف بر ضرورت همکاری های منطقه ای به ویژه در جهت تقویت ثبات و امنیت منطقه تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'محمد جواد ظریف' که عصر امروز برای شرکت در کنفرانس قلب آسیا با محوریت کمک به حل مسائل افغانستان وارد اسلام آباد شد، با 'سرتاج عزیز' علاوه بر گفت وگو درباره موضوعات مربوط به روابط دوجانبه تهران-اسلام آباد در خصوص راهکاری های تقویت ثبات و امنیت منطقه به ویژه تقویت ثبات، صلح و امنیت در افغانستان تبادل نظر کردند.
دو طرف تاکید کردند که تقویت همکاری ها میان کشورهای منطقه برای مبارزه موثر با تروریسم و افراط گرایی به عنوان بزرگ ترین تهدید و مشکل پیش روی منطقه امری اجتناب ناپذیر است.
این خبر تکمیل می شود.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز در بدو ورود به پایتخت پاکستان افراط گرایی و تروریسم را خطر و تهدید اصلی برای منطقه دانست و گفت: در کنفرانس قلب آسیا در اسلام آباد مطالبی را در خصوص ضرورت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی مطرح خواهیم کرد.
کنفرانس دو روزه 'قلب آسیا' از امروز (سه شنبه) باهدف گسترش همکاری ها برای کمک به حل مسایل و بهبود اوضاع امنیتی افغانستان، با حضور نمایندگان بیش از 40 کشور عضو و حمایت کننده این کنفرانس و بیش از 10 نهاد بین المللی و منطقه ای آغاز بکار کرد و بخش اصلی این کنفرانس در سطح وزیران امور خارجه، فردا (چهارشنبه) با سخنرانی 'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاکستان و 'اشرف غنی' رییس جمهوری افغانستان، رسما آغاز بکار خواهد کرد.
ظریف قرار است ضمن سخنرانی در این کنفرانس و اعلام مواضع و راهکارهای جمهوری اسلامی ایران برای تقویت صلح و ثبات در قلب آسیا به ویژه افغانستان، در حاشیه این کنفرانس با محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان و 'وانگ یی' و خانم 'سوشما سواراج' همتایان چینی و هندی خود نیز دیدار کند.
ملاقات با اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان نیز از جمله برنامه های احتمالی ظریف در سفر یک روزه به پاکستان است.
وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چین، افغانستان، پاکستان، هند، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان از جمله وزیران امور خارجه شرکت کننده در این کنفرانس خواهند بود.
از روسیه، زمیر کابل اف نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان و از آمریکا نیز یکی از معاونان وزیر امور خارجه این کشور در کنفرانس قلب آسیا شرکت خواهند کرد.
چهارده کشور عضو قلب آسیا شامل جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، پاکستان، چین، روسیه، هند، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.
همچنین فهرست کشورهای حامی قلب آسیا شامل آمریکا، استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه، فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن، نروژ، لهستان، اسپانیا، سوئد و انگلیس است.
نخستین کنفرانس قلب آسیا در سطح وزیران خارجه، در سال 2011 به میزبانی استانبول برگزار شد. نشست های بعدی به ترتیب به میزبانی افغانستان، قزاقستان و چین در سال های 2012 تا 2014 برگزار شد.
از آنجا که ترکیه یکی از مبتکران برگزاری کنفرانس قلب آسیا است، نام این کنفرانس به 'قلب آسیا-روند استانبول' معروف شده است.

4949

کد N1060013