رییس جامعه المصطفی:

اولویت اساسی دانشگاه‌ها زمینه‌سازی برای رشد علم است

رییس جامعه المصطفی العالمیه با اشاره به دستاوردهای علمی کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: روند رو به رشد علمی کشور با وجود تلاش‌های بازدارنده دشمن ادامه داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در آئین تجلیل از پژوهشگران و فن‌آوران برتر استان قم، طی سخنانی با بیان این‌که «نباید پیشرفت‌های علمی کشور بعد از انقلاب نادیده گرفته شود» اظهار کرد: گامهای بلندی در ایران در زمینه‌های علمی برداشته شده است.

وی با اشاره به مقوله‌های بازدارنده‌ای چون ترور، جنگ و تحریم ملت ایران، افزود: توسعه علمی و فن‌آوری در کشور با وجود همه مشکلات ادامه داشته است.

وی ضرورت تعیین چارچوبی مشخص برای حیطه رشد علمی در همه زمینه ها را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: اگرچه علم و فن‌آوری در اقتدار یک کشور نقشی اساسی دارد،اما از منظر انقلاب اسلامی این توسعه علمی در صورتی که در جهت تمدن سازی پیش رود ارزشمند می‌گردد و رشد همه‌جانبه فرهنگی، علمی، اقتصادی و ... را در سطح جهانی فراهم می‌نماید.

رئیس دانشگاه جامعه المصطفی در ادامه به برخی از دستاوردهای علمی کشور در طول چند دهه گذشته از انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: توسعه ساختارهای علمی، تخصیص بودجه‌های پژوهشی و افزایش این بودجه ها، تحصیلات تکمیلی، حضور در حوزه‌های پیشرو همچون نانو، سلول‌های بنیادی ، هوا فضا ، نفت و افزایش نقش بخش خصوصی و ارتباط بین دانشگاه و صنعت که مد نظر مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نیز می‌باشد از جنبه‌های رشد علمی کشور است.

وی در ادامه اهمیت توجه بیشتر به مباحث پژوهشی در کشور را برشمرد و اظهار کرد: لزوم پژوهش‌محوری در نظام آموزشی، کاهش فاصله بین علم و فناوری،توجه به نیاز ها، اقتضاها و اولویت‌های جامعه، توجه به بخش نخبگان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ارائه تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری خصوصی از مسائل این حوزه است که باید مرتفع گردد.

وی اولویت اساسی دانشگاه‌های میهن اسلامی را زمینه‌سازی برای رشد علم و فن آوری درکشور دانست و افزود: جایگاه امروز قم ارمغان انقلاب اسلامی است و حفظ و ارتقاء این جایگاه با همدلی حوزه و دانشگاه و ارتباط با صنعت بدست می‌آید.

انتهای پیام

کد N1059956