در بدو ورود به اسلام آباد

ظریف بر ضرورت مقابله با تروریسم و افراطی‌گری تاکید کرد

وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به پاکستان با اشاره به حضورش در اجلاس "قلب آسیا" بر لزوم مقابله با افراط‌گرایی در منطقه تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به اسلام آباد، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان عصر سه‌شنبه در ابتدای ورود به اسلام‌آباد برای شرکت در اجلاس «قلب آسیا – فرآیند استانبول» در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: ما این‌جا اجلاس غرب آسیا را برگزار می‌کنیم که ابتکاری است برای ایجاد همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌یی برای تقویت امنیت و ثبات در قلب آسیا خاصه افعانستان و حوزه‌های مختلفی که کشورهای مختلف آن‌ها را به عهده دارند. جمهوری اسلامی ایران هم با توجه به اهمیت آموزش، مسوولیت گروه‌های اعتمادسازی و آموزش را به عهده داد.

او ادامه داد: در این نشست همه کشورها پیرامون اقداماتی که انجام داده‌اند و اقدامات منطقه‌یی گفت‌وگو می‌کنند. در حوزه دوجانبه این‌جا با برادران و خواهران افغان همکاری می‌کنیم و زمینه‌های کمک و یاری به آن‌ها را بررسی می‌کنیم. ما در حوزه آموزش مسوولیت داریم اما با سایر کشورها در حوزه‌هایی که مسوولیت دارند گفت‌وگو کرده و امکانات آنان را بررسی می‌کنند و بعد تصمیم‌گیری‌هایی می‌شود برای همکاری‌های بهینه و پیشبرد بحث ثبات و امنیت در این منطقه که با خطر افراط‌گرایی و هم‌چنین مواد مخدر مواجه است.

وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد: فرصت دیگری که این اجلاس فراهم می‌کند دیدارهای دوجانبه است که با کشورهای مختلف از جمله افغانستان، چین، تاجیکستان و سایر شرکت‌کنندگان در این اجلاس فراهم می‌شود؛ بنابراین فرصت مغتنمی است در یک زمان 24 ساعته برای بحث منطقه‌یی و انجام مذاکرات دوجانبه.

وی در پاسخ به سوالی در مورد این که «این اجلاس تا چه حد در ایجاد امنیت در افعانستان موثر است؟» گفت: به هرحال همکاری‌های منطقه‌یی برای تقویت صلح در افغانستان ضروی است. امنیت این منطقه به هم وابسته است و کشورهای منطقه برای تقویت ثبات باید دست به دست هم دهند. من فکر می‌کنم مذاکراتی که این‌جا صورت می‌گیرد می‌تواند به این امر کمک کند.

ظریف در ادامه در پاسخ به پرسشی در مورد «پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس» گفت: به هر حال ما با توجه به مسوولیت خاصی که در این اجلاس دارد، هم کارهایی که انجام دادیم و هم ابتکارهایی که قرار است مطرح کنیم و همین‌طور دیدگاه‌های خود را در مورد مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی در اجلاس ارائه خواهیم کرد. زیرا خطر بزرگ‌تری برای منطقه است.

انتهای پیام

کد N1059880