وزیر دادگستری مطرح کرد

عزم جدی دولت در مبارزه با فساد اقتصادی

پورمحمدي

وزیر دادگستری با بیان اینکه دولت عزم جدی در مبارزه با فساد دارد، گفت: معتقدیم بعد از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها باید سازوکارهای اقتصادی را اصلاح کنیم؛ چرا که در غیر این صورت با غل و زنجیرهای بیشتری روبرو خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مصطفی پورمحمدی که در همایش روز مبارزه با فساد اداری در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، حضور پیدا کرده بود در سخنانی گفت: سال گذشته ما اجلاس مبارزه با فساد را با حضور سران قوا و مقامات عالی رتبه کشور برگزار کردیم که در ابتدای آن همایش یادداشت مقام معظم رهبری خوانده شد که متنی توبیخی در این راستا بود که چرا در مبارزه با فساد بیشتر صحبت شده و کمتر عمل شده است.

وی ادامه داد: البته امروز سالروز مبارزه با فساد است و نه فقط مبارزه با فساد ادار؛ برای همین بخش خصوصی هم نباید خود را در این عرصه استثنا کند. هر بخشی باید سهم خود را داشته باشد، البته سهم دولت بیشتر است، اما سایر بخش ها نیز باید در جهت مبارزه با فساد تشریک مساعی داشته باشند.

وزیر دادگستری افزود:‌ موضوع مبارزه با فساد موضوع جدی است. این نکته‌ای است که همگی به آن اذعان دارند اینکه از دری که فساد وارد شود از در دیگر رشد و توسعه اقتصادی خارج خواهد شد. به ویژه بعد از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها فکر می‌کنیم اگر سازوکارها را اصلاح نکنیم غل و زنجیرهای سنگین ترین خواهیم داشت و دست و پای مان بسته تر می‌شود، البته عامل یکی از عوامل فساد خود تحریم‌ها بوده است. برای همین باید بحث تحریم و نقش آن در توسعه فساد را جدی بگیریم.

وی در بخش‌های دیگری از صحبت‌هایش ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و تاثیر آن در مقابله با فساد را عنوان کرد و افزود: موضوع تحول اقتصادی و رشد اقتصادی به عنوان سیاست قالب اقتصادی کشور در اقتصاد مقاومتی مطرح شده است که باید اصول آن در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود. مطمئنا فساد بهره وری و سرمایه های اجتماعی را از بین می برد و رشد کشور و تولید ناخالص داخلی را کاهش می‌دهد. این موارد از جمله مشکلاتی است که با آن‌ها روبرو هستیم. مشکلاتی که برای رفع‌شان باید به صورت جدی برنامه ریزی کنیم.

پورمحمدی با بیان اینکه دولت عزم جدی در مبارزه با فساد دارد تصریح کرد: در حدود دو سال گذشته دولت اقدامات مختلفی را در جهت مبارزه با فساد انجام داده است، اما به دلیل اینکه مردم از سئوال خسته هستند، سعی نداریم به شعار و فضاسازی در این عرصه بپردازیم، اما حجم اقدامات دولت در این زمینه بسیار وسیع بوده است. در حال حاضر دو عضو دولت روسای سابق دستگاه های نظارتی بوده اند. خود بنده و وزیر کشور پیش از این رئیس دو دستگاه نظارتی بوده ایم و با این سازوکارها آشنایی زیادی داریم.

وی اضافه کرد:‌ در زمانی که رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد وزرا به مجلس رفته بودند مبارزه با فساد را یکی از برنامه‌های جدی دولت مطرح کردند. ما فکر می‌کنیم باید در این زمینه به مقوله پیشگیری توجه ویژه ای شود. پرونده‌های فساد در هر زمینه ای که باید باشد دولت با جدیت آن را پیگیری می‌کند، البته بخشی از این پرونده ها مطرح می‌شود و بخش دیگر مطرح نمی‌شود؛ چرا که ما نمی خواهیم جامعه را ملتهب کنیم، البته این موضوع با شفاف سازی فساد منافاتی ندارد.

پورمحمدی درباره پیشگیری از فساد تصریح کرد: دولت به موضوع پیشگیری از فساد به طور جدی توجه دارد. در این زمینه نظم مالی در دولت بسیار اهمیت دارد و حسابرسی ها به عنوان یکی از محورهای مهم از سوی دولت در حال پیگیری است. در این دولت جلوی گسترش دولت گرفته شده است به گونه ای که از دوره مشروطه تا امروز که دیوان سالاری به وجود آمد طی دو سال و نیم گذشته هیچگونه تقسیمات کشوری ایجاد نشده است. به این معنی که حتی یک شهرداری، بخشداری و یا فرمانداری ایجاد نکرده ایم.

وی ادامه داد: این اتفاق نه تنها در بعد از انقلاب بلکه در تاریخ ایران بی سابقه است. ما در این دولت جلوی جذب نیروها را گرفتیم. در سالهای قبل 500 هزار ورودی به دولت انجام شد اما در این دولت از طریق غیر آزمون هیچ فردی جذب نشده است.

ادامه دارد...

کد N1059872