وزیر دفاع صربستان به دلیل توهین به یک خبرنگار زن برکنار شد

وزیر دفاع صربستان که توهینش به یک خبرنگار زن جنجال‌آفرین شده بود، به دستور نخست وزیر این کشور از این سمت برکنار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این در حالی است که براتیسلاو گاسیچ، وزیر دفاع صربستان در پی مناقشه توهینش به یک خبرنگار زن، ضمن عذرخواهی اعلام کرد، قصد دارد یکی از ماموریت‌های خود را مقابله با اذیت و آزار زنان در این کشور قرار دهد.

این مناقشه بعد از آن ایجاد شد که گاسیچ به یک خبرنگار زن تلویزیون که تلاش داشت با خم شدن و زانو زدن در مقابلش، جلوی دید دوربین‌های تلویزیونی را نگیرد توهین کرد. این اتفاق زمانی افتاد که گاسیچ در حال گفت‌وگو با گروهی از خبرنگاران در جریان بازدید از یک کارخانه در روز یکشنبه بود.

بعد از این اتفاق وزیر دفاع برکنار شده صربستان به خبرنگاران اعلام کرد که احساس "شرمساری و بی‌آبرویی" می‌کند و زبانش برای عذرخواهی از بابت این اتفاق قاصر است.

در همین حال وسنا استانویویچ، یک فعال حقوق زنان در صربستان نسبت به این اظهارنظر گاسیچ گفت: او هرچه که بگوید نمی‌تواند فضاحتی را که رخ داده و تبعات شدیدتری را در پی خواهد داشت پاک کند.

وی خاطرنشان کرد: او پیش از این نیز به اذیت و آزار زنان آگاه بوده است و این طور نیست که این اتفاق باعث باز شدن چشمان او شده باشد.

استانویویچ همچنین تصمیم السکاندر ووچیچ، نخست وزیر صربستان برای برکناری گاسیچ از وزارت دفاع را تحسین کرد و گفت: این کار این پیام را می‌دهد که چنین اتفاقاتی تحمل نخواهند شد.

ووچیچ روز دوشنبه گفت: گاسیچ دیگر نمی‌تواند وزیر دفاع باشد و در روزهای آینده به طور رسمی جانشین او را معرفی خواهد کرد.

در طی چند سال گذشته گاسیچ چند مورد رسوایی دیگر را نیز به بار آورده بود و بعد از این مناقشه نیز به رغم عذرخواهی از استعفا دادن خودداری کرد.

گاسیچ در ادامه اظهاراتش گفت: ما در جامعه خود در موارد بسیاری به شکل عادلانه با زنان رفتار نمی‌کنیم و پرونده‌های زیادی در زمینه اذیت و آزار زنان وجود دارد. من بسیار متاسف هستم که رفتارم به چنین مواردی دامن زد.

انتهای پیام

کد N1059845