گزارش بین الملل؛

کنفرانس «قلب آسیا»؛ تلاش برای برقراری امنیت پایدار در افغانستان

سیاسی

کنفرانس «قلب آسیا» به منظور اعتمادسازی برای برقراری امنیت در منطقه، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، مقابله با حوادث طبیعی، توسعه تجارت منطقه ای و سرمایه گذاریهای مشترک کشورهای عضو برگزار می شود.

 گروه بین الملل: کنفرانس قلب آسیا که به روند استانبول نیز مشهور است در نوامبر ۲۰۱۱ شروع شد و در ژوئن ۲۰۱۱ اصل شش ماده ای توسط وزرای خارجه کشورهای عضو به منظور اعتمادسازی کشورهای عضو به تصویب رسید. کنفرانس قلب آسیا دارای ۱۲ کشور عضو و ۱۶ کشور دیگر هم از آن حمایت می کنند.

در کنفرانس قلب آسیا در استانبول نمایندگان ۶ کشور همسایه افغانستان و ۸ کشور دیگر منطقه روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، آذربایجان، هندوستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، تر کیه و چین شرکت کرده بودند. بر اساس ماده ۲۵ اعلامیه کنفرانس وزرای خارجه در نشست استانبول، کشورهای عضو قلب آسیا به منظور سیاست اعتمادسازی حداقل بایستی دو نشست گروه تخصصی را برای اعتماد سازی برگزار می کردند که اولین جلسه آن به ریاست افغانستان و ترکیه در وزرات خارجه ترکیه برگزار شد. نشست دیگر گروه تخصصی اعتمادسازی بین کشورهای عضو در سال ۲۰۱۳ در تالار کنفرانس وزارت خارجه ترکمنستان در شهر عشق آباد تشکیل جلسه داد که سفیر افغانستان به نمایندگی از کشور افغانستان نیز سخنرانی داشت.

 هدف از بوجود آمدن این سازمان در مرحله اول اعتمادسازی، همکاری های مشترک و همسوئی فعالیت های مشترک در بخش مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، همکاری های مشترک در راه مبارزه با حوادث طبیعی، توسعه تجارت منطقه ای و سرمایه گذاری کشورهای عضو با یکدیگر در جهت پیشبرد زیرساختهای آن کشورهاست.

یکی ازمهم ترین بخشهای اعتمادسازی کنفرانس قلب آسیا توسعه زیربناهای اقتصادی است که توسعه و همکاری مشترک را میان کشورهای عضو ایجاد می کند و شامل پروژه های انرژی بخصوص تولید و انتقال برق، خطوط راه آهن، توسعه بزرگراهها، استخراج معادن و توسعه صنایع بود. در این نشست روی عوامل و چگونگی این پروژه ها، چالش ها و مشکلات آن و روش حل این مسائل که در راه این پروژه ها وجود دارد بحث و تبادل نظر شد. هر یک از کشورهای عضو سازمان قلب آسیا وظایف و رهبری یکی از مسایلی که در جلسه بحث شود را بر عهده گرفته و پروژه ها را بصورت جدی بررسی و مسؤلیت انجام پروژه ها را بر عهده خواهند داشت.

دومین نشست درسال ۲۰۱۲ در «کابل» افغانستان، سومین دور در ۲۰۱۳ در «آلماتی» قرقیزستان، و چهارمین نشست این روند، سال گذشته در شهر «پکن» چین برگزار شد.

این اجلاس یک روزه كشورهای همسایه دور و نزدیك افغانستان موسوم به «کنفرانس قلب آسیا» به‌ منظور اتخاذ تدابیر مشخص در امر مبارزه با تروریسم در منطقه، حوادث طبیعی، مواد مخدر و همچنین تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی با حضور مقام های ۱۳ كشور منطقه ای، ۱۲ كشور فرامنطقه ای و همچنین ۱۳ نهاد بین المللی روز پنجشنبه ۱۴ ژوئن ۲۰۱۲ میلادی مطابق با  ۲۵ خرداد ۱۳۹۱ و به ریاست مشترک وزیران امور خارجه افغانستان و ترکیه در شهر کابل برگزار شده بود.

سومین کنفرانس وزرای قلب آسیا در چارچوب روند استانبول در شهر آلماتی قزاقستان برگزار گردید. «نور سلطان نظربایف» رئیس جمهوری قزاقستان این کنفرانس را افتتاح نمود. ریاست مشترک این کنفرانس را «زلمی رسول» وزیر امور خارجه افغانستان و «ارلان ادریسف» وزیر امور خارجه قزاقستان به عهده داشتند.

۱۴ وزیر خارجه و هیئت‌های بلند رتبه ازکشورهای قلب آسیا، ۱۶وزیرخارجه و هئیت‌های بلند مرتبه از کشورهای حامی روند استانبول و نیز ۱۲ هئیت بلند مرتبه از هئیت‌های سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در این کنفرانس شرکت کردند.

در گردهمایی وزرای قلب آسیا در پکن که در سال ۲۰۱۴ برگزار شد در مورد همکاری های منطقه ای هیئت افغانستان به ریاست اشرف غنی سعی کرد که نقش عمده و موقعیت بی بدیل افغانستان را در وصل کردن شاهراه های ارتباطی میان آسیای جنوبی و کشورهای آسیای میانه و همچنین در غرب به کشورهای شرق دور از طریق افغانستان توضیحاتی ارایه نماید.

در کنفرانس پکن اشرف غنی در راس هیئت عالی مرتبه که مشتمل از خبرنگاران،تاجران و سرمایه گذاران بود به پکن سفر کرد و در این نشست اشرف غنی کوشید که توجه سرمایه گذاری کشورهای قلب آسیا را به افغانستان جلب کند و تفاهم نامه هایی را نیز با کشور چین امضا نمود.

در سال ۱۳۹۳سفرای کشور های قلب آسیا در یک نشست مقدماتی که در تالار وزارت امور خارجه در کابل برگزار شد روی موضوعاتی که در پکن در ۳۱ اکتبر  مطرح شده بود بحث و تبادل نظر کردند. «دینگ زی جون» سفیر چین در مورد نشست وزارت خارجه گفت: توجه عمده ما روی توافقنامه پکن است که توسط وزارت امورخارجه افغانستان دو هفته قبل از کنفرانس به اعضای کشورهای سازمان قلب آسیا فرستاده شده است.

 کنفرانس دو روزه قلب آسیا –روند استانبول، که در سطح وزاری کشورها برگزار می شود امروز ۸ دسامبر(۱۷ آذر) در اسلام آباد پایتخت پاکستان آغاز به کار کرد. وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده که در این نشست از نمایندگان دوازده کشور عضو، شانزده کشور حمایت کننده و دوازده سازمان منطقه‌ای و بین‌المللی دعوت شده است.

در این اجلاس مسائل منطقه به ویژه افغانستان و برقراری امنیت در این کشور مورد بررسی قرار می گیرد. علاوه بر افغانستان، هند، تاجیکستان ، آمریکا و چین نمایندگان دیگر کشورهای منطقه نیز در این اجلاس شرکت دارند.  

این کنفرانس فردا (چهارشنبه) با سخنرانی «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان و «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان به طور رسمی آغاز می‌شود. «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، «سوشما سوراج » وزیر خارجه هند و «ریچارد اولسن» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در این اجلاس حضور خواهند داشت.

کارشناسان معتقدند که سازمان کشورهای قلب آسیا از بدو تاسیس تا حال نتوانسته برنامه های خود عملاً در یکی از کشورهای عضو این سازمان به اجرا در آورد و تمام بیانیه های که از طرف این سازمان صادر می شود درحد حرف و نوشته است. اما باید دانست که پاکستان درصدد ازسرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان از طریق همین کنفرانس قلب آسیا است تاجایی که در روزهای اخیر دیدارهایی نیز بین مشاوران امنیتی هند و پاکستان در بانکوک نیز صورت گرفته است و «راحیل شریف» فرمانده ستاد مشترک ارتش پاکستان نیز برای حل مسئله افغانستان در منطقه عزم راسخی از خود نشان داده و در سفر خود به آمریکا مقامات سیاسی و نظامی آمریکا بر حل مسئله افغانستان از طریق مذاکرات صلح آمیز و نیز حل مناقشات مرزی هند و پاکستان از طریق مذاکرات دوجانبه بین هند و پاکستان تاکید داشته اند. وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای حمایت خود را از برگزاری کنفرانس قلب آسیا به میزبانی اسلام آباد اعلام کرده است و از شرکت اشرف خنی رئیس جمهور افغانستان و «سوشما سوراج» وزیر خارجه هند در این کنفرانس ابراز خرسندی کرده است.

«سر تاج عزیز» مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجه قبل از برگزاری پنجمین دور کنفرانس قلب آسیا گفت: هدف از برگزاری کنفرانس قلب آسیا برقراری امنیت پایدار در منطقه  و افغانستان است و در این کنفرانس بیشتر بر بوجود آمدن صلح و امنیت در منطقه و افزایش همکاریهای منطقه ای تاکید خواهیم کرد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین، «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان، «سوشما سوراج» وزیر امور خارجه هند، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه، «سراج‌الدین اصل‌اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان و وزیران امور خارجه ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان از جمله وزیران امور خارجه شرکت کننده در این کنفرانس خواهند بود.

کد N1059685