۰

توضیحات نجفی دربارۀ متن پیش‌نویس قطعنامه 1+5 به شورای حکام

  • ۴۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
آژانس بین المللی انرژی اتمی,توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام

ایرنا نوشت: رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی سه بند کلیدی پیش نویس قطعنامه 1+5 به شورای حکام را تشریح کرد.

رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی سه بند کلیدی پیش نویس قطعنامه 1+5 به شورای حکام را تشریح کرد و گفت در این بند ها مسائل گذشته و حال ایران خاتمه می یابد و قعطنامه 2231 را از روز اجرای برجام جایگزین قطعنامه های قبلی شورای امنیت می کند.

خاتمه مسائل گذشته و حال ایران و فسخ 12 قطعنامه قبلی شورای حکام در پیشنهاد 1+5

نجفی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران درباره متن پیش نویس قطعنامه شورای حکام در خصوص موضوع ایران گفت:کشورهای 1+5 بر اساس بند 14 برجام پیش نویس قطعنامه ای را به هدف بستن موضوع پی ام دی ارائه کرده اند که کلیدی ترین بخش آن بندهای 9 ، 11 و 13 اجرایی است.

وی افزود: طبق بند 9 این پیش نویس، شورای حکام « به این امر توجه می کند که تمام فعالیتها در نقشه راه برای حل مسایل باقیمانده گذشته و حال در مورد برنامه هسته ای ایران (پی ام دی) بر اساس زمانبندی توافق شده اجرا شده اند و همینطور توجه می کند که این امر(یعنی اجرای فعالیتها) بررسی شورا از موضوع(مسایل باقیمانده گذشته و حال) را خاتمه می دهد.»

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: در تکمیل خاتمه دادن مسایل باقیمانده گذشته و حال یا همان پی ام دی، شورا طبق بند 11، از روز اجرای برجام، تمامی 12 قطعنامه قبلی شورای حکام از جمله دو قطعنامه پی ام دی یعنی نوامبر 2011 و سپتامبر 2012 را منقضی( فسخ- terminate) می کند.

نجفی گفت: فسخ قطعنامه های پی ام دی شورای حکام که در انها از مدیرکل خواسته بود در مورد پی ام دی گزارش بدهد (بند 6 قطعنامه سپتامبر 2012) به این معنی است که مدیرکل دیگر در مورد پی ام دی وظیفه ای ندارد.
وی اظهار داشت: در بند 13 نیز شورای حکام موضوع «اجرای پادمان وقطعنامه های(قبلی) شورای امنیت» را از روز اجرای برجام از دستورکار خارج و به جای آن اجرای برجام در پرتو قطعنامه 2231 را جایگزین می کند.

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: از این به بعد طبق بند 4 قطعنامه مدیرکل تنها در خصوص اجرای برجام و یا بروز مشکلی خاص در اجرای برجام گزارش خواهد داد.

نجفی اضافه کرد: انتظار می رود که این پیش نویس سه شنبه آینده 24 آذر بدون تغییر تصویب شود.

5252

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.