نجفی اعلام کرد

پایان ماموریت آژانس در مورد پی‌ام‌دی با تصویب قطعنامه

مدير كل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی,آمانو,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي,رضا نجفي

نماینده دائم ایران در آژانس گفت: بر اساس پیش‌نویس قطعنامه 1+5 ، فسخ دو قطعنامه‌ شورای حکام درباره پی‌ام‌دی که در آنها از مدیرکل خواسته بود در این مورد گزارش بدهد به این معنی است که مدیرکل دیگر در مورد پی ام دی وظیفه‌ای ندارد.

رضا نجفی با اعلام این مطلب به خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: 1+5 بر اساس بند 14 برجام پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به هدف بستن موضوع پی ام دی ارائه کرده‌اند.

وی کلیدی‌ترین بندهای پیش‌نویس قطعنامه را بندهای 9 ، 11 و 13 اجرایی دانست و افزود: طبق بند 9 شورای حکام "به این امر توجه می‌کند که تمام فعالیت‌ها در نقشه راه برای حل مسایل باقی‌مانده گذشته و حال در مورد برنامه هسته‌ای ایران (پی ام دی) بر اساس زمان‌بندی توافق شده اجرا شده‌اند و همین‌طور توجه می‌کند که این امر (یعنی اجرای فعالیت‌ها) بررسی شورا از موضوع (مسایل باقی‌مانده گذشته و حال) را خاتمه می‌دهد."

نماینده دائم ایران در آژانس گفت: در تکمیل خاتمه دادن مسایل باقی‌مانده گذشته و حال یا همان پی ام دی، شورا طبق بند 11، از روز اجرای برجام، تمامی 12 قطعنامه قبلی شورای حکام از جمله دو قطعنامه پی ام دی یعنی نوامبر 2011 و سپتامبر 2012 را منقضی (فسخ terminate) می‌کند. فسخ قطعنامه‌های پی ام دی شورای حکام که در آنها از مدیرکل خواسته بود در مورد پی ام دی گزارش بدهد (بند 6 قطعنامه سپتامبر 2012) به این معنی است که مدیرکل دیگر در مورد پی ام دی وظیفه‌ای ندارد.

نجفی گفت: در بند 13 نیز شورای حکام موضوع "اجرای پادمان و قطعنامه‌های (قبلی) شورای امنیت" را از روز اجرای برجام از دستورکار خارج و به جای آن اجرای برجام در پرتو قطعنامه 2231 را جایگزین می‌کند. از این به بعد طبق بند 4 قطعنامه مدیرکل تنها در خصوص اجرای برجام و یا بروز مشکلی خاص در اجرای برجام گزارش خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود که این پیش‌نویس سه‌شنبه آینده 24 آذر بدون تغییر تصویب شود.

انتهای پیام

کد N1059480