گزارش مهر؛

نمایندگان موافق و مخالف طرح سنجش تحصیلات تکمیلی چه گفتند؟

سیاسی

بررسی طرح سنجش و پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حالی علی رغم لابی شدید وزارت علوم و دانشگاه آزاد در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت که نمایندگان خواستار عدم نگاه سیاسی و جناحی به این طرح بودند.

به گزارش خبرنگار مهر در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی طرح سنجش و پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات معتقد بود با تصویب این طرح از پذیرش سلیقه ای دانشجویان جلوگیری می شود و برترین ها وارد دانشگاه می شوند.

وی همچنین معتقد بود در صورت تصویب نهایی این طرح تمام تصمیمات برای تحصیلات تکمیلی زیر نظر شورای سنجش و پذیرش وزارت علوم اتخاذ خواهد شد و تغییرات آنی و سالانه در آزمون های دکترا پایان می یابد.

مخالفات نمایندگان با ارجاع طرح به کمیسیون علی رغم فشار وزارت علوم و وزارت بهداشت

پس از دفاعیات سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات، محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: تعدادی از دوستان درخواست مسکوت ماندن این طرح را دارند. وزارت علوم، بهداشت و دستگاه های مربوطه خواستار بازگشت این طرح به کمیسیون جهت بررسی دقیق تر هستند. لذا برای ارجاع این طرح به کمیسیون رای گیری شد. نمایندگان با ۹۳ رای موافق، ۵۲ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۲ نماینده حاضر در مجلس با ارجاع این طرح به کمیسیون مخالفت کردند.

این طرح بسیار غیر کارشناسی است/ ۲۴۲ نماینده از دانشگاه آزاد تشکر کردند

در ادامه علیرضا منادی نماینده مردم تبریز در مخالفت با این طرح گفت: باید مسکوت ماندن طرح به درخواست نمایندگان به رای گذاشته می شد.

عضو کمیسیون آموزش گفت: این بحث به دلایلی نباید انجام شود طبق برنامه پنجم توسعه باید تحصیلات دوره دکترا و ارشد افزایش یابد اما خروجی این طرح متوقف کردن سرعت افزایش تحصیلات تکمیلی در مجلس است.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و انتقاد ایشان از رکود علم گفت: تعداد فارغ التحصیلان رشته های تحصیلات تکمیلی و مقالات آنها نمایانگر رشد علمی است که با اجرای این طرح متوقف خواهد شد.

منادی بیان کرد: طبق اصل ۴۴ دانشگاه آزاد غیر دولتی است اما برگزاری آزمون این دانشگاه به سازمان سنجش واگذار شده که نهادی دولتی است. این اقدام مخالف با اصل ۴۴ قانون اساسی است.

عضو کمیسیون آموزش تصریح کرد: اخیرا ۲۴۲ نماینده از دانشگاه آزاد به خاطر برگزاری دوره های ارشد و دکترا در دانشگاه های حوزه های انتخابیه شان تشکر کردند.

وی اظهار داشت: بررسی چگونگی برگزاری آزمون رشته های دکترا و ارشد پزشکی به عهده کمیسیون بهداشت است که این کمیسیون با این طرح مخالفت کرده است.

منادی در پایان خاطرنشان کرد: این طرح برای دولت بار مالی دارد.

در ادامه نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه اعلام کرد اخطار قانون اساسی نسبت به مواد این طرح دارد و گفت: وزیر جهاد کشاورزی می دانست آنفولانزای خوکی در مناطق شرقی کشور وجود دارد اما مجوز واردات نداد. چرا از وزیر بهداشت و کشاورزی دفاع می کنید.

محمد رضا باهنر که از اخطار بی ارتباط به موضوع قاضی پور تعجب کرده بود خواستار بازگشت وی به موضوع شد. قاضی پور گفت: برای برگزاری کنکور باید فقط آزمون برگزار شود نباید اساتید حق اظهار نظر داشته باشند. در این صورت فرزندان کشاورزان و کارگران نمی توانند در آزمون دکترا شرکت کنند.

نگاه سیاسی و جناحی به طرح کمیسیون آموزش نداشته باشیم

در ادامه جعفر قادری نماینده مردم شیراز در موافقت با این طرح گفت: به این طرح به صورت سیاسی و جناحی نگاه نکنید. تصویب این طرح به نفع همه است.

نایب رئیس کمیسیون حمایت ملی با تاکید بر اینکه عملکرد سلیقه ای اساتید و دانشگاه ها به ضرر داوطلبان است گفت: چرا باید افرادی که در یک دانشگاه درس می خوانند در همان دانشگاه پذیرفته شوند.

وی با بیان اینکه این طرح از پذیرش بی حساب و کتاب دانشجویان جلوگیری می کند اظهار داشت: در شرایطی که حجم فارغ التحصیلان بیکار زیاد است نباید این مقدار دانشجوی تحصیلات تکمیلی در کشور وجود داشته باشد. این افراد تن به هر کار ساده ای نمی دهند.

قادری با بیان اینکه مراکز آموزش عالی بدون حساب و کتاب مدرک می دهد از روند مدرک فروشی در وزارت علوم و دانشگاه آزاد انتقاد کرد.

نایب رئیس کمیسیون حمایت ملی تصریح کرد: در دوره های ارشد و دکترا ظرفیت پذیرش دانشجو از ۱۵ یا ۶۰ نفر به ۲۰۰ نفر افزایش یافته است که این اقدام متناسب با امکانات دانشگاه ها نیست بنابراین کیفیت آموزش ها کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه باید پذیرش دانشجو ضابطه مند باشد گفت: این شیوه جذب دانشجویان باعث می شود حق حقوق دانشجویان زیر سوال برود.

قادری بیان داشت: براساس این طرح شورای تحصیلات تکمیلی در جذب دانشجویان نظارت دارد و هر جا نیاز باشد افراد را پذیرش می کنند بنابراین رقابت در فروش مدرک از بین می رود.

نایب رئیس کمیسیون حمایت ملی افزود: این طرح بار مالی ندارد زیرا داوطلبان خود هزینه برگزاری آزمون را می پردازد.

طرح سنجش استقلال مراکز علمی را از بین می برد

در ادامه محسن علی مردانی نماینده مردم زنجان در مخالفت با این طرح گفت: این طرح استقلال مراکز علمی را از بین برده و باعث تضعیف دانشگاه هایی می شود که در تحصیلات تکمیلی دانشجو می پذیرند.

وی گفت: در هیچ کجای دنیا مخصوصا در کشورهای پیشرفته در مقطع ارشد و دکترا کنکور متمرکز برگزار نمی شود و این کار به وسیله اساتید و دانشگاه ها انجام می شود.

عضو کمیسیون اجتماعی اظهار داشت: نباید سیستمی را پایه گذاری کنیم که در آن تصمیم گیری ها ماشینی باشد. با این روش افرادی که در تجزیه و تحلیل علمی ناتوان هستند و فقط تست زنی بلد هستند به دانشگاه ها راه می یابند.

منادی فرار مغزها ضعف در سیاست گذاری ملی و فناوری، عدم وجود دیدگاه سیستمی به نظام ملی فناوری، عدم تعادل میان سیاست های عرضه و تقاضا را از مشکلات مهم نظام آموزشی خواند.

کد N1059460