رئیس سازمان اوقاف:

ترویج وقف، توجه به حال عمومی جامعه است

وقف,سازمان اوقاف,اوقاف

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: بخشی از مشکلات اقتصادی، دینی،‌ رفتاری و اخلاقی جامعه با ترویج وقف قابل حل است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی در نشست خبری که به مناسبت هفته وقف، برگزار شد، با تسلیت دهه آخر صفر و با بیان این‌که «اربعین یک حرکت عظیم مردمی و تجمع عظیمی بود که با امنیت، آرامش و عشق برگزار شد» اظهار کرد: متاسفانه رسانه‌های غربی حاضر نشدند این برنامه عظیم جهانی را منعکس کنند. ما خدا را شاکریم که سازمان اوقاف هم در این راستا برنامه‌هایی داشت و موکب‌هایی در مرز عراق، ایران و خوزستان برپا شد و اکنون نیز که در آستانه شهادت امام رضا (ع) هستیم و زوار در حال پیاده روی به سمت حرم امام رضا (ع) هستند، برنامه‌هایی داریم.

وی در ادامه با بیان این‌که «وقف یک حکم الهی است که قبل از اسلام هم بوده و پیامبر اسلام این حکم الهی را امضا و تکمیل کرده و گسترش و جامعیت بخشیده است» گفت: وقف یکی از احکام الهی است که سبب ترقی دین و جامعه بشری می‌شود ما بخشی از مشکلات اقتصادی، دینی،‌ رفتاری و اخلاقی را در جامعه با ترویج وقف می‌توانیم حل کنیم.

وی افزود: تمام ائمه ما موقوفاتی داشته‌اند که هنوز هم ماندگار است و بزرگان دین و علمایی که دلسوز دین بوده‌اند همگی بخشی از سرمایه خود را برای وقف هزینه کرده‌اند. ما امیدواریم با همت همگان و به خصوص اصحاب رسانه بتوانیم در راستای ترویج وقف گام برداریم.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: مردم همه باید با وقف آشنا بشوند و بدانند، وقف یک صدقه جاریه است. رهبری هم بارها از ما و اصحاب رسانه خواسته‌اند که در راستای ترویج وقف گام برداریم.

محمدی گفت: ما وقف‌هایی را داریم که پس از قرن‌ها هنوز خدماتی را به بشریت ارائه می‌دهند. امیدواریم با همت رسانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط این سنت و امر الهی تحقق پیدا کند. سه دولت بیشترین تجاوز را به موضوع وقف داشته است. دولت نادرشاه، رضا خان و دیگری زمان اصلاحات ارضی بود که وقف بسیار عقب افتاد و ما باید اکنون این امر را مجددا احیا کنیم.

محمدی ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی جامعه مربوط به دو چیز است. یکی نیازهای مادی و دیگری معنوی که ما با ترویج وقف می‌توانیم هر دوی این آسیب‌ها را از بین ببریم، عقل و منطق هم حکم می‌کند که برای رفع آسیب‌های اجتماعی به این امر الهی توجه کنیم.

وی ادامه داد: سبک زندگی اسلامی هم یکی از مطالبات مقام معظم رهبری است که وقف یکی از کارآمدترین راه‌ها برای تحقق این امر است. در وقف ما فقط به حال خود توجه نمی‌کنیم بلکه دیگران را هم می‌بینیم. کسی که نسبت به حال دیگران بی توجه باشد مسلمان نیست.

رئیس سازمان اوقاف گفت: وقف کارآمدترین راه برای کاهش فاصله طبقاتی است چرا که بخشی از ثروت برای نیازمندان وقف می‌شود. ما با وقف می‌توانیم در جهت اعتلا و پیشرفت جامعه هم گام برداریم و در عرصه‌هایی مثل پزشکی، محیط زیست، علم و ... که نیاز امروز جامعه است می‌توان از وقف استفاده کرد.

وی گفت: دانشگاه‌ها، مراکز علمی و نخبگان جامعه باید به این امر الهی توجه کنند چون توجه به وقف توجه به حال عمومی جامعه است و تمام افراد جامعه از وقف بهره می‌برند و کسی نیست که بگوید از نعمت وقف بهره‌ای نبرده است. همه ما از امامزادگان، حسینیه‌ها و اماکن عمومی که بخشی از آن‌ها موقوفه است بهره می‌بریم به همین جهت باید اطلاع رسانی بیشتری در راستای وقف داشته باشیم.

ادامه دارد...

کد N1059402