دهقانی:

صهیونیست‌ها با مخالفت با خلع سلاح هسته‌ای به سمت انزوا می‌روند

سیاسی

نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به روند رو به گسترش حمایت از خلع سلاح هسته‌ای در جهان، گفت: دارندگان این سلاح‌ها و رژیم صهیونیستی با مخالفت با قطعنامه‌های خلع سلاح به سمت انزوا می روند.

به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بعد از تصویب قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری خلع سلاح قدرت‌های اتمی جهان گفت: این قطعنامه بر اساس تعهدات مندرج در اسناد بازنگری، عملی کردن تعهدات پذیرفته شده از سوی کشورهای هسته‌ای در زمینه خلع سلاح را خواستار شده است.

دهقانی افزود: در ماده ششم معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تصریح شده که این کشورها موظفند مذاکرات برای آغاز خلع سلاح را آغاز کنند و از این کشورها خواسته شده که اقدامات گام به گام برای غیرفعال کردن سلاح‌های هسته‌ای، سپس امحای آن را عملی کنند که متاسفانه تاکنون هیچ گام موثر و یا جدی در این راستا برداشته نشده است.

وی افزود: به همین دلیل جامعه جهانی روز به روز فشار خود را بر کشورهای هسته‌ای بیشتر می‌کند و امسال شاهد تعداد زیادی قطعنامه در این زمینه بودیم که تصویب شد، ولی متاسفانه با مخالفت کشورهای هسته‌ای همراه بود.

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل همچنین گفت: این قطعنامه‌های پیشنهادی هر دو سال یک بار درباره ضرورت اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای به تعهدات خود طبق کنفرانس‌های بازنگری مطرح می‌شود که به رغم مخالفت کشورهای هسته‌ای و کشورهای تحت حمایت آنها مانند رژیم صهیونیستی، در نشست مجمع عمومی به تصویب کشورهای جهان رسید.

وی درباره دلیل سکوت و عدم اعمال فشار قدرت‌های اتمی جهان بر رژیم صهیونیستی درباره لزوم خلع سلاح اتمی این رژیم گفت: درباره قطعنامه‌هایی که مربوط به ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای به ویژه در خاورمیانه و یا مربوط به خلع سلاح‌های هسته‌ای می‌شود، شاهد آن هستیم که همچنان روند مخالفت کشورهای هسته‌ای و رژیم صهیونیستی با این قطعنامه‌ها ادامه دارد.

دهقانی با اشاره به تاکید جامعه بین‌المللی بر خلع سلاح هسته‌ای گفت: جامعه جهانی بر خلع سلاح هسته‌ای و اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای تاکید دارد و روند کنونی حاکی از این است که آرام آرام در کمیته اول مجمع عمومی و دیگر مجامع، کشورهای هسته‌ای و رژیم صهیونیستی که دارای سلاح‌های هسته‌ای است با مخالفت با همه قطعنامه‌های خلع سلاح به سمت انزوا خواهند رفت و قطعاً روز به روز در شرایط بدتری قرار خواهند گرفت.

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در پایان تاکید کرد: قطعاً روند به طرف بیشتر تحت فشار قرار گرفتن کشورهای هسته‌ای به ویژه رژیم صهیونیستی به عنوان متحد این کشورها در منطقه خاورمیانه است؛ ولی متاسفانه درباره ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، کشورهای هسته‌ای نه تنها فشاری بر رژیم صهیونیستی نمی‌آورند بلکه همچنان سیاست دفاع از آن را ادامه می‌دهند، هر چند این روند به نظر نمی‌رسد به شکل کنونی بتواند به مدت طولانی ادامه پیدا کند.

کد N1059371