پنتاگون: جنگنده‌های روسی مواضع ارتش سوریه را بمباران کردند نه ما

سوريه

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش داد، ارتش آمریکا مدعی شده است جنگنده‌های روسیه مسئول حمله‌ به موضع ارتش سوریه در دیرالزور بوده‌اند نه آمریکایی‌ها.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نوشته روزنامه واشنگتن پست، دولت سوریه روز دوشنبه اعلام کرده بود جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی مبارزه با داعش شبانه دست به حمله هوایی علیه موضع ارتش سوریه در استان دیرالزور در شرق این کشور کرده‌اند. بر اساس بیانیه دولت سوریه این حمله منجر به کشته شدن سه سرباز ارتش سوریه و زخمی شدن 13 تن دیگر شده است.

این نخستین بار بود که ارتش سوریه از حمله ائتلاف هوایی تحت رهبری آمریکا علیه مواضع خود از زمان مداخله این ائتلاف به بهانه مبارزه با داعش در سوریه در 14 ماه پیش خبر داد. این خبر باعث افزایش تنشها در آسمان پر رفت وآمد سوریه شده است.

یک مقام آمریکایی که نام خود را فاش نساخت اواخر روز دوشنبه گفته است پنتاگون "مطمئن" است یک جنگنده روس چنین حمله ای را انجام داده است. هنوز دولت‌های سوریه یا روسیه واکنشی به این حرف نشان نداده‌اند.

چنین اتهام‌زنی نشان‌دهنده خطری است که اشتباه یا اطلاعات غلط در جنگ سوریه می‌توانند در پی داشته و یک جنگ گسترده تر را رقم بزنند چرا که همزمان آمریکا و روسیه در حال پیشبرد کمپین‌های هوایی مخالفی برای مبارزه با داعش هستند.

در همین حال سرهنگ استیو وارن، سخنگوی ارتش آمریکا در بغداد گفت: جنگنده‌های آمریکایی حملات هوایی شبانه‌ای در دیرالزور انجام داده‌اند اما هدفشان چاه‌های نفتی بوده که دست کم 34 مایل با منطقه عیاش جایی که موضع دولت سوریه در آن هدف حمله هوایی قرار گرفته فاصله داشته است.

وزارت امور خارجه سوریه این حمله علیه موضع ارتش این کشور را یک "تجاوز شنیع" خوانده و از فرستادن نامه به دبیر کل و شورای امنیت سازمان ملل به منظور طرح شکایت در مورد این حادثه خبر داد. بر اساس بیانیه ارتش سوریه در این حمله چهار جنگنده ائتلاف تحت رهبری آمریکا با 9 موشک به یک موضع ارتش سوریه در روز یکشنبه حمله کرده و باعث کشته شدن سه سرباز سوری و زخمی شدن 13 تن دیگر شدند. همچنین گفته شد که در اثر این حمله ادوات نظامی ارتش سوریه شامل سه خودروی زرهی چهار خودروی نظامی دو تیربار و یک انبار سلاح و مهمات نیز از بین رفتند.

در مسکو دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی ولادیمیر پوتین،‌ رئیس جمهور روسیه گفت نمی‌تواند اطلاعات ارائه شده از سوی دولت سوریه را تایید کند. از جمله دیگر حوزه‌های تحت تسلط داعش تولید گندم، غارت عتیقه های تاریخی و اخاذی هستند.

انتهای پیام

کد N1059282